Romet Kreek • 29. mai 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Jaapani keskpangal raskusi volatiilsuse allatoomisega

Nelja aasta metsikum võlakirjahinnamuutuse ootus ning üheksa kuu nõrgem nõudlus võlaoksjonil on märgid, et võlakirjaturul kahaneb kindlus Jaapani keskpanga Haruhiko Kuroda suhtes, vahendab Bloomberg.

Jaapani valitsuse 10aastaste võlakirjafutuuride volatiilsus kerkis eile 7,23 protsendile, mis on kõrgeim alates 2008. aasta novembrist. Eilne 20aastaste võlakirjade oksjon tõi madalama nõudluse alates 2012. aasta augustist.

„Kindlustunne Jaapani keskpanga rahapoliitika suhtes on löönud kõikuma,“ ütles Mizuho Securitise turuanalüütik Toru Suehiro. „Rahapoliitika suurim vaenlane on kahtlused.“

Läinud nädalal tõusis 10aastase võlakirja tootlus 1 protsendile, mis oli aasta kõrgeim tase ja seda vaatamata sellele, et Jaapani keskpank kahekordistas aprillis võlakirjade ostmist, et lõpetada 15 aastat kestnud deflatsioon. Kuigi Kuroda vihjas sel nädalal, et finantssüsteem suudab saada hakkama kõrgemate tootlustega, kui see juhtub samaaegselt majanduse taastumisega, on eluasemelaenude ja ettevõtete laenude intressimäärad hakanud tõusma, kuid tarbijahinnad jätkavad langust.

Täna oli Jaapani valitsuse 10aastase võlakirja tootlus 0,935%. 3. aprillil ehk päeval enne Jaapani keskpanga teadet igal kuul 7 triljoni jeeni eest võlakirjade ostu avaldamist, oli võlapaberi tootlus 0,55%. Rahapoliitika eesmärk on kahe aastaga kahekordistada raha hulka majanduses.

Keskpanga rahapoliitika nõukogu liige Ryuzo Miyao ütles eile, et keskpanga võla ostud pakuvad tugevat tuge, hoides intressimäärasid all, isegi kui paranevad majandusväljavaated panevad laenukulud tõususurve alla.

Praegu on rahapoliitika teostajad saavutamas vastupidiseid tulemusi. Jaapani võlakirjade tootlused on tõusnud. Suurettevõtetele antavate laenude baasintressimäär on tõusnud 10 protsendipunkti võrra rekordmadalalt tasemelt 1,25 protsendile. 35aastase eluasemelaenu intressimäär oli 1,81%.

Hinnakõikumised on kasvanud ka aktsiaturul. Topixi aktsiaindeksi 1kuuline volatiilsus tõusis 24. mail 36,4 protsendile, mis oli kõrgeim tase alates 2011. aasta märtsi Jaapani maavärinast.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt