Praegune peamine probleem ei ole mitte ideede, vaid tegijate puudus. Kõigi heade kavatsuste teostamiseks on vaja haritud rahvast ehk tugevat põhiharidust, paremaid-targemaid haridusspetsialiste. Välistudengid ja -õppejõud üksi ei suuda rahva püsimajäämist tagada.
Haritud rahval on oluliselt vähem vaja kulutada meditsiinile, päästetöödele ja korrakaitsele. Pikeneb eluiga ja suureneb rahulolu, sest probleemidele osatakse leida lahendusi. Praegu raiskame ressursse liiga tihti teadmatuse ja rumaluse tagajärjel tekkinud olukordade likvideerimisele.
Alustuseks tuleks õpetajate, õppejõudude, lasteaiakasvatajate jne töötasu tõsta riigikogu palkade tasemele, sest õpetajad valmistavad noort inimest ette tööturule järgmiseks 40–50 aastaks. Selleks otstarbeks laenu võtmine oleks põhjendatud.
Õpetaja maine peab paranema. Tulemusena tõuseks õpetajakutse maine ja tekiks tugev konkurents koolidirektori, õpetaja ja teiste haridusspetsialistide ametikohale, mis tagaks selle, et ametisse pääseksid vaid parimad. “Ideaalpalk” tekitaks soovi minna õpetama ka paljudel praegu teistel ametikohtadel olevatel spetsialistidel, praktikuna oskaksid edastada lastele reaalse elu teadmisi.
10–15 aasta pärast oleks väljas esimene õppimis- ja mõtlemisvõimeline lend, kes suudaks vastu võtta riigi esitatavaid väljakutseid ja oskaks ellu viia kõiki neid ideid, mida “Eduka Eesti” konkursile on esitatud.
Artikkel ilmub EMT, Tallinna Kaubamaja, Danske Banki ja Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.
Seotud lood
Unikaalseid vaikuseruume tootev Silen kasutab nüüdsest vaid taastuvenergiat, kuna ettevõtte kestlikumaks muutmine annab eksporditurgudel märgatava konkurentsieelise.
Enimloetud
1
Jätkuva kasvuruumiga Eestis avatakse aina uusi ja uusi klubisid
Hetkel kuum
Jätkuva kasvuruumiga Eestis avatakse aina uusi ja uusi klubisid
Tagasi Äripäeva esilehele