T änane Äripäev kirjutab, kuidas reformierakondlasest Harju maavanem Ülle Rajasalu kasutas oma positsiooni ära lapselapse lasteaiarühmas korra loomiseks ning ühest õpetajast lahti saamiseks, tellides selleks kohale erakorralise riikliku järelevalve. Maavanem eitab võimu ärakasutamist, ehkki asjaolud sellele viitavad.
Äripäeva hinnangul oleks maavanem pidanud end selle juhtumiga tegelemisest kohe taandama ja laskma probleemi lahendada nii, et ei põimuks tema erahuvid ja ametist tulenev võim. Rajasalu rakendas end aga konflikti klaarimisel eesliinil. End distantseeriv käitumine võiks veenda uskuma, et Rajasalu tegutses erapooletult. Praegune pretsedent on ohtlik seepärast, et riiklikku struktuuri, maavalitsust, rakendati ühest õpetajast lahti saamise nimel. Kõnealusel juhul asusid kolleegid ja lasteaia direktor õpetajat küll toetama, kuid mõnes teistsuguses organisatsioonis võinuks kõrgemal ametipositsioonil asuva inimese silmis halba valgusse sattunud inimese elu või karjäär olla rikutud.
Kõrgendatud ootused. Raske on jääda erapooletuks, kui tegemist enda järeltulijate tuleviku üle otsustavate küsimustega. Kuid avaliku elu tegelasena peab maavanem mõistma, et tema kui riigi esindaja suhtes kehtivad kõrgendatud ootused nii seadusekuulekuse, eetika kui ka ausa, avalikke huve silmas pidava käitumise suhtes.
Lapsevanemate kaebuste maavalitsusse jõudes pidanuks Rajasalu endale ja oma kolleegidele teadvustama, et tal on selles juhtumis pereliikme osaluse näol huvide konflikt ning tema erapooletus sellega kahtluse alla seatud. Teiseks pidanuksid tema alluvad toimima nii, nagu senine tava ette näeb: kaebused tulnuks suunata ka Tallinna haridusametisse, kelle haldusalasse rünnatav lasteaed kuulub.
Et see nii ei toimunud, annab põhjuse maavanema väidete siiruses kahelda. Rajasalu ja tema alluvad hiilisid konflikti lahendamisel ja lahenduse leidmisel Tallinna haridusametist mööda ning pöördusid otse haridusministeeriumi poole, et viimane riikliku järelevalve loa annaks. Toimetusele paistab, et amet jäeti infosulgu meelega, sest siis tegelevad lasteaiaküsimustega maavanema alluvad, kelle üle on tal kontroll. Viimast kinnitab ka erakonnakaaslasest inspektori uurima saatmine kasvatusasutusse.
Manipuleerimine ei tee au. Ent küsimus ei ole vaid ühes lasteaias ja selle probleemide lahendamises. Maavanem saanuks ja pidanuks oma käitumisega näitama eeskuju. Kriisi lahendamise motiividest peaksid ühtmoodi aru saama nii lasteaiatöötajad, lapsevanemad kui haridusasutuse kasvandikud. Nagu Äripäeva loost välja tuleb, leiab praegu osa kõnealuse lasteaia kasvandike vanematest, et “maavanem möllab ja näitab võimu” ja “tegutsetakse räigelt”. See viitab, et sugugi mitte kõik lapsevanemad pole õpetaja vastu ning toimuv ei ole üheselt mõistetav.
Juhtumiga kaasas käinud manipuleerimine ei tee Rajasalule au. Tutvuste ja võimu ärakasutamine on samuti vägivalla liik, millel ei ole õigustust. Kõnealuse juhtumi lahendamise viis annab eeskuju ka lastele. Nii on väga oluline, et tulevastes ettevõtjates, poliitikutes, õpetajates, kasvatajates ja kodanikes ei juurduks põhimõte, et kellel võim, sellel õigus.
Kõnealuse juhtumi lahendamise viis annab eeskuju ka lastele. Nii on väga oluline, et tulevastes ettevõtjates, poliitikutes, õpetajates, kasvatajates ja kodanikes ei juurduks põhimõte, et kellel võim, sellel õigus.
Seotud lood
Intressiotsus avaldatakse täna õhtul kell 21
Kulla hind hüppas selle nädala alguses uute rekorditeni, tõustes kolme päevaga ligi 3 protsendi võrra. Peamiselt on kullal aidanud tõusta ootuste muutumine Föderaalreservi intressilangetuste osas – kui varem peeti tõenäoliseks 25protsendipunktilist kärbet, siis nüüd on tõenäolisem 50punktine kärbe. Intressiotsus avaldatakse Eesti aja järgi täna õhtul kell 21.
Hetkel kuum
Lisatud vigade vältimise juhend
Tagasi Äripäeva esilehele