Romet Kreek • 6 märts 2013

Venezuela leinab Chavezt

Kahe aastase võitlemise järel vähiga suri Venezuela president Hugo Chavez.

Sotsialistlik liider valitses riiki 14 aastat. Venezuela ootab valimisi. Valitsuse soosik presidendi kohale on endisest bussijuhist ja ametiühinguliidrist asepresident 50aastane Nicolas Maduro, kes läheb tõenäoliselt opositsiooniliidri ja osariigi kuberneri Henrique Caprilesi vastu, kirjutab Reuters.

Sõjaväejuhid on vandunud truudust Madurole, kellest saab kuni uue presidendi valimiseni ajutine riigipea.

Pealinnas Caracases oli öösel tänavatel vaikne, eriti rikkamates linnaosades. Enamus poodidest olid suletud, kui uudis levis, kartes röövimisi.

„Ta on meie isa,“ ütles 56aastane Nancy Jotiya Plaza Bolivaril. „Ta õpetas meid end kaitsma. Chavisimo ei ole läbi! Me võitleme!“

Sajad emotsionaalsed chavista lojaalsed tegelased kogunesid sõjaväehaigla juurde, kus president veetis viimased kaks nädalat. Naaberriigi Kolumbia naistelereporter peksti seal läbi ning tulistati lasud õhku.

Chaveze surma puhul tulid kaastundeavaldused kogu maailmas alates filmitegijalt Oliver Stonei’ilt kuni USA presidendi Barack Obamani.

Obama teatas, et tema valitsus soovib konstruktiivseid suhteid Venezuela valitsusega.

Maduro on olnud aastaid Chaveze lähedane liitlane, mis muudab väga vähetõenäoliseks oluliste muudatuste tegemise Chaveze poliitikaga võrreldes, kuigi mingil hetkel võivad suhted investorite ja USA valitsusega paraneda.

Venezuela on oluline, kuna sellel riigil on tohutud naftareservid. Chavez jagas riigi naftarikkust teiste Ladina-Ameeirka riikidega, eriti sai sellast tulu kommunistlik Kuuba, mis tuli tänu Venezuela abile välja 1990ndate finantskriisist. Tema globaalne antiimperialistlik hoiak leidis mõistmist nii kaugel kui Valgevenes ja Iraanis.

Hetkel kuum