Rainer Saad • 2 aprill 2013

16 suurt mulli, mis on kohe lõhkemas

USA aktsiaindeksid on kauplemas kõigi aegade tippude juures ning paljud arvavad, et see on järgmine mull, mis ootab lõhkemist. Kuid aktsiad pole ainsad, mida võib mulliks pidada.

Business Insider on reastanud maailma 16 suurimat mulli, mida analüütikute arvates võib oodata lõhkemine.

Õpikud. USA kõrgkoolide õpikute hinnad on alates 1978. aastast tõusnud üle 800 protsendi ning tõenäoliselt ei saa see enam nii jätkuda. „Kõrgkoolide õpikute hinnad on viimase 30 aastaga tõusnud peaaegu kaks korda kiiremini kui inflatsioon,“ ütles American Enterprise Institute’i analüütik Mark J. Perry. „See ei saa jätkuda igavesti ning õpikute mull on kindlasti üks nendest.“

Hiina eluasemeturg. Pekingi ja Guangzhou hinnad tõusid veebruaris 3,1%. Samal ajal on Hiinas rajatud mitmeid linnu, mis seisavad elaniketa. „Sealsel eluasemeturul on kindlasti mullid ning on võimalik, et see väljub kontrolli alt,“ ütles Hiina suurima kinnisvaraarendusfirma juhatuse esimees Wang Shi.

Bitcoin. 2009. aastal loodud e-raha, mille hind on tõusnud 100 dollarini. „Inimesed, kes panustasid sellele alates 30 dollarist, ei pruukinud nii hullud olla. Uutel tulijatel ei pruugi enam nii hästi minna,“ ütles Ars Technica analüütik Timothy B. Lee.

USA valitsuse võlakirjad. „Pikaajalised intressimäärad on praegu jätkusuutmatult madalal ning see näitab mulli võlakirjahindades,“ hoiatas analüütik Martin Feldstein. „Intressimäärade tõusuga lõhkeb ka võlakirjade mull.“

Relvad ja laskemoon. Alates 2012. aasta detsembrist kuni 2013. aasta veebruarini, kui USA Kongress võttis vastu uue relvaseaduse, millega piirati relvade kättesaadavust, tõusis Colorados enne relvaostu tehtavate taustauuringute arv 102 protsenti. „Me ei näeks nõudluse suurenemist, kui poleks keeldusid. Meil on nõudluse tõttu tekkinud mull.“

USA põllumaa. Ameerika põllumaa hinnad jätkavad kahekohalist kasvu ning selleks aastaks prognoositakse hindadele 15-20% kasvu. „Sellel ei ole veel kõiki mullile omaseid tunnuseid, kuna paljud inimesed pole sellest varem kuulnudki.“

Phoenixi ja San Francisco eluasemeturg. Jaanuaris tõusis Phoenixis kodude hinnad 23% ning San Franciscos 17,5%. „Inimesed on väga spekulatiivselt meelestatud,“ ütles analüütik Robert Shiller mõlema linna eluasemehindade kohta.

Kunst. Kasiinomagnaat Steve Wynn ostis Picasso maali „Unenägu“ 1997. aastal 48 miljoni dollariga, mille ta sel aastal müüs 155 miljoni dollariga edasi riskifondijuhile Steve Cohen. „Kunst on hullumeelne mull,“ hoiatas analüütik Richard Russell.

Toorained. Kulla hind on alates 2009. aastast tõusnud 1000 dollarist untsi kohta 1600 dollarini. George Soros on kulda nimetanud suurimaks varamulliks.

USA tervishoid. Kulutused tervishoiule on kasvanud 2,5 korda kiiremini kui viimase 30 aastaga. „Tervishoiusüsteem USAs meenutab pahaendelist mulli,“ ütles Citigroupi analüütik Steve Wieting.

Euroopa. Eelmise aasta keskpaigas ütles Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi, et teeb euro kaitsmiseks kõik. „Meile näib, et peale 2012. aasta suve näib enamus euroala varaklassidest olevat mull, mida ootab lõhkemine,“ ütles Citigroupi peaökonomist Willem Buiter.

Puit. Puidu hind on aastaga tõusnud 47% ning tõusnud 8,5 aasta kõrgeimale tasemele. „Kui Hiina üritab oma eluasemeturgu maha rahustada, mõjutab see otseselt ka ehitamiseks vaja minevat puidu hinda,“ ütles OptionsXpressi analüütik Mike Zarembski.

USA kõrgkoolide õppemaks. Alates 1978. aastast on USA kõrgkoolide õppemaks tõusnud 1115 protsenti. Samal ajal pole palgad inflatsiooniga suutnud kaasas käia. „Mida on kõik need kasvavad õppemaksukulud endaga kaasa toonud?“ küsib analüütik Jeff Gundlach retooriliselt.

Koduõlu. Koduõlle tootmine kasvas eelmisel aastal 15% ning ekspertide hinnangul on poed jõudnud oma limiidini kaasamaks uusi pruulikodasid ning mitmed neist toodavad liiga sarnaseid õllesid.

Kanada eluasemeturg. Erinevalt Ameerika Ühendriikidest, ei ole Kanada eluasemehinnad langenud. Äsja läbiviidud uuringust selgub, et Kanada eluasemehinnad on 10% ülehinnatud.

Aktsiaindeks S&P 500. Alates 2009. aasta märtsist, on S&P 500 tõusnud 135 protsenti. Ekspertide arvates ei näe Föderaalreservi juht Bernanke, et aktsiaturg on üks suur mull.

Hetkel kuum