Ave Lepik • 5. juuli 2013
Jaga lugu:

Omanike keskliit: elektrile hinnalagi

Kodutarbijate huve esindav Omanike keskliit paneb ette kodutarbijate kaitseks kehtestada Eesti piirkonnas nn hinnalagi, mis oleks seotud Soome hinnaga.

Liit teeb sellise ettepaneku majandusministeeriumile ja riigikogule. Tegevjuht Priit Värk sõnas, et idee käis osaliselt juba möödunud nädalal välja River Tomera (Elektrienergia AS), kuid seni on see asjaosalistelt põhjendamatult vähe tähelepanu saanud.

Lähtudes, et Soomes toimib vabaturg ilma äärmuslike turumoonutusteta, siis tuleks meie hind põhjanaabrite omaga siduda vähemalt kuni Estlink 2 rajamiseni.

Hinnalae kehtestamise eesmärk ei ole vabaturu solkimine, vaid pakkuda Eesti tarbijale Soome tarbijaga võrdväärst elektrihinda ja seejuures kaitsta meid Läti-Leedu poolreguleeritud elektriturul osalevate ettevõtete manipulatsioonide eest, kinnitas Värk.

Tänaseks on selge, et meie hinnapiirkonna elektrihüpped on osa süsteemsest probleemist, kuna Baltikumis sõltub hind oluliselt üksikute turuosaliste (Latvenergo, Lietuvas Energija, Eesti Energia) käitumisest. „Paistab, et Eesti on täna oma tragiduse eest peksa saanud, sest Läti ja Leedu turud on veel osaliselt reguleeritud ning seetõttu tuleb Eesti tarbija rahakotist nende elektripuudus kompenseerida. Lõunanaabrid ei ole pannud kõiki enda tootmisvõimsusi börsile, seda hoolimata asjaolust, et lepe on sõlmitud juba mitu aastat tagasi BEMIP-i raames,“ lausus Värk.

Seni, kui elektriturul on nõudluse-pakkumise suhe nii lihtsasti manipuleeritav, on erandlikud vahendid tarbija kaitseks ka põhjendatud. „Riigil tuleks nõuda Nord Pool Spotilt ajutist erisust, et kehtestada hinnalagi. See läheb küll vastuollu börsi põhimõtetega, kuid arvestades olukorra tõsidust, siis jõulised sammud on vajalikud“ lisas Värk.

Eesti Omanike Keskliit on korteri- ja eramaja omanikke ühendav katusorganisatsioon, millega on liitunud umbes 64 000 koduomanikku.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum