• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Panga kaaperdamine Moskva moodi

  "Täiesti uskumatu, olen häiritud sellest, et asjad niimoodi toimivad," iseloomustab Moskva Panga esindaja ning Advokaadibüroo BLS partner Paul Keres tänast peeaegu kuus tundi kestnud koosolekut.

  Häiritud on kogu saal. Keres segab koosolekut ja annab koosoleku juhatajale, endisele pankrotihaldurile Aivar Leismannile juhiseid, kuidas peaks koosolekut juhtima ja hääli lugema. Ta käib vahepeal saalist ära, istub koridoris valge laia aknalaua peal vaatega Narva maanteele Eesti Väärtpaberikeskuse (EVK) töötaja kõrval ning üritab teda mõjutada.
  "Sa võiksid teha sellise toimingu, et loed kokku sedelitest tulevad hääled sellisena nagu nad EVK registris on kajastatud ja lisaks juurde, nagu eelmisel koosolekul aprillis Exceli tabeli," selgitab Keres EVK töötajale. Paneb numbrid kirja ja läheb saali tagasi. Ulatab koosoleku juhatajale paberi häälte numbriga. Saalis viibijad protestivad - nii need asjad ei peaks käima.
  "Ma viisin talle enda arvutused, ma ei tea, kas ta nendest lähtus, ta ise väitis, et lähtus oma arvutustest," selgitas Keres. "Ma kontrollisin seda, mida ta mulle ütles, kuidas tema hääletustulemused välja näeksid vastavalt tema kvoodi kontrollile."
  Kui EVK töötaja oleks teinud nii, nagu Keres palus, siis tulemused oleksid Kerese sõnul pädevamad. EVK töötaja aga keeldub koostööst, sest talle on antud juhised täita lepingut Krediidipangaga. Kerese sõnul aprilli kuus häältearvu just nii loeti. "Mina ei üritanud neid tulemusi mõjutada," kinnitab Keres.
  Mis siis 9. aprillil täpselt toimus?
  "Las me selgitan teile, mis õudused leidsid aset 9.aprillil selles saamas hoones," hoiab Keres käsi kaitsepositsioonis. Tema silmad ei ole praktikas sellist asja varem näinud: samas hoones koosolekuruumis toimus aktsionäride koosolek, kohal olid aktsionärid ning aktsiate arvu võeti aktsiaraamatu järgi. Genfis asuva RLS Finance esindaja, kellele kuulub 9,9% ja kes veel aastal 2011 soovis omandada 44% Krediidipangast, kuid ei saanud finantsinspektsioonilt luba, tegi sealsamas avalduse: "Moskva Pangal ei tohiks olla 59% häält. Aktsionärid, paneme selle hääletusele, palju Moskva Pangal hääli on," meenutas Keres. Aktsionärid tõusid püsti ja nõustusid hääletama. Kerese sõnul advokaadid otsustasid, et Moskva Pangale kuulub justkui 10% miinus 1 aktsia.
  "Kui see otsus tehti, siis sellel päeval olid häältelugemise masinad teistsugused, seal ka muudeti numbrid ära, tehti Exceli arvutused ja jooksid otse protokolli sisse. Täna läks asi teismoodi ega tahetud sama võrdseid võimalusi anda," märkis Keres pärast koosolekut. Seega Moskva Pank otsustas tagasi teha ja tõestada, et nad on suuraktsionärid. "Tegime sama stsenaariumi, nagu meile tehti aprillis, ainult meie tegime seda seaduslikult," on Keres endas kindel.
  Krediidipanga aktsionäride koosolek algas kell 11, ajakirjanikke kutsuti kohale siis, kui asi hakkas käest ära minema. Peamine arutelu oli, kas panga nõukogu esimees Andrus Kluge sobib oma ametikohale. Krediidipanga nõukogu esimehe lahkumist nõuavad suuromanik Moskva Pank ja finantsinspektsioon.
  Päevakorras oli veel kaks punkti: uute nõukogu liikmete valimine, kes on Alexander Yashnik ja Ain Alvin, ning nõukogu liikmete tasu mittemaksmine.
  "Näib, et koosolek ei nihku edasi. Kui koosoleku juhataja ei lahku vabatahtlikult, siis lahkuvad kõik aktsionärid, seega teen ettepaneku ära minna - lõpetame ise selle tsirkuse ära," tõuseb ärritunud vanahärra püsti. Ta ei avalda oma nime, kuid kinnitab, et on üks esimesi Krediidipanga aktsionäre. Nii tema kui ka mõni teine väikeaktsionär on koosolekust häiritud.
  "Kui juhtaja ei taha ise ära minna, siis lähme ise ära," märgib härra. Ta lahkub ja inimesed plaksutavad talle tema julguse eest, aga keegi talle rohkem ei järgne. Härrale meenutab pangakoosolek ja selle juhtimine Adolf Hitlerit ja Jossif Stalinit. "Siis ka juht ei läinud ära," vehib ta kindlalt oma käega, teises käes on portfell, milles on 9. septembril saadetud finantsinspektsiooni kiri, mis on härra sõnul laimava sisuga. "Kohtume Eesti Krediidipanga asutamisel," teeb härra veel ühe ettepaneku. Väidetavalt sellele samale härrale pakkus Moskva Panga esindaja aprillis talt aktsiad ära osta, aga härra keeldus.
  Üldkoosoleku juhataja Leismanni arvestuse järgi oli nõukogu liikmete Andrus Kluge ja Ain Soodla tagasikutsumise poolt 23 365 105 häält, vastu 10 450 021 häält ja erapooletuid ei olnud. Need arvutused teeb juhataja käsitsi taskuarvutiga.
  Väärtpaberite keskregistri arvestuse järgi oli nõukogu liikmete tagasikutsumise vastu üle 15 miljoni hääle ehk 40,3 protsenti häältest ja nõutavat kvoorumit nõukogu liikmete tagasikutsumiseks ei saavutatud. Koosoleku juhataja leiab, et nõukogu liikmed on tagasikutsutud. Samamoodi võetakse vastu uusi nõukogu liikmeid Alexander Yashnik ja Ain Alvin, nende poolt hääletab Moskva Pank, teised ei hääleta üldse.
  Millised on need sammud, mida plaanib Krediidipank nüüd vastu võtta?
  "Ma usun et kohtume FI-ga ja selgitame neile seda olukorda. Ilmselt Moskva Pank kohtub ka," märgib Kluge, kes näeb kurnatud välja. "Täna on Krediidipanga nõukogu koosolek, arutame jooksvat infot ja tuleviku jaoks olulisi küsimusi." Kluge loodab, et koosolek toimub ning tema advokaat kaalub otsuste tühistamist, millega peaks Kluge ametikohalt lahkuma.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Hirm kalli jõuluprae ees on pigem vaataja silmades
Hindade tõus on praeguses keskkonnas paratamatus, majandus kasvab ja kasvavad ka sissetulekud, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Hindade tõus on praeguses keskkonnas paratamatus, majandus kasvab ja kasvavad ka sissetulekud, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Sendipidude nõutuim artist Rahakratt hullutab masse
Eesti üks armastatumaid rahablogijaid Rahakratt avaldas nipid, kuidas palka juurde norida, pangaonudelt laenuintressi alla tingida ja rotina vetsu minnes sealt miljonärina väljuda.
Eesti üks armastatumaid rahablogijaid Rahakratt avaldas nipid, kuidas palka juurde norida, pangaonudelt laenuintressi alla tingida ja rotina vetsu minnes sealt miljonärina väljuda.
USA sätib plaani, et takistada Venemaa sissetungi Ukrainasse
Ameerika Ühendriikide president Joe Biden valmistab ette samme, et Vladimir Putini juhitaval Venemaal oleks raske hõivata Ukraina, vahendab Reuters.
Ameerika Ühendriikide president Joe Biden valmistab ette samme, et Vladimir Putini juhitaval Venemaal oleks raske hõivata Ukraina, vahendab Reuters.
November oli Tallinna lennujaamale oodatust parem
Novembris läbis Tallinna lennujaama 164 126 reisijat. Võrreldes pandeemiaeelse tasemega on nõudlus alates märtsist järk-järgult taastunud, jõudes novembrikuus 68% juurde tavapärasest mahust. Regulaarlendude keskmine täituvus oli novembris 58%, teatas lennujaam.
Novembris läbis Tallinna lennujaama 164 126 reisijat. Võrreldes pandeemiaeelse tasemega on nõudlus alates märtsist järk-järgult taastunud, jõudes novembrikuus 68% juurde tavapärasest mahust. Regulaarlendude keskmine täituvus oli novembris 58%, teatas lennujaam.