SEB: ilmataat toetab majanduskasvu

Ken Rohelaan 03. jaanuar 2014, 17:48

Jaekaubandus jääb 2014. aastal peamiseks kasvuveduriks, kuna madalamate elektriarvete tõttu on olnud võimalik raha kulutada muudele ostudele, teatas SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe.

Arumäe sõnul oli 2013. aasta novembrikuus jaekaubandusel ikka veel endine hoog sees, suurenedes aastaga 7%, mis ilmselt jätkub detsembriski. Hoog võib 2014. aastal veidi raugeda, kuid jaekaubandus jääb siiski endiselt üheks kasvuveduriks.

"Eriti kui tööstustel tõepoolest veidi paremini minema hakkab ja nad palku tõsta suudavad. Ühe tarbimist toetava tegurina suurenes aasta algusest ka alampalk 355 eurole, mis teeb aastaseks tõusuks 11%," teatas Arumäe.

Majandusanalüütiku sõnul on ka muude hinnatõusude osas 2014. aasta vahelduseks rahulikum periood, sest peale tavapäraste tubaka- ja alkoholiaktsiiside tõusude pole eriti maksutõuse planeeritud. Samas lisas Arumäe, et planeeritud on mitmete sotsiaal- ja riigisektori palgakulude kasvu, mis tarbimist toetavad, kuid võivad ka veidi inflatsiooni suurendada.

Kui mullu pani Eestis oma pitseri elektrihinna tõus, mis majanduskasvu pidurdas, siis tänavu on Arumäe prognoosimisel olud vastupidised: administratiivselt plaanitakse astuda elektrihinnas mõned sammud tagasi, pärast seda kui eelmisel aastal sai korraga liiga palju edasi hüpatud, vähendades taastuvenergia tasu alates jaanuarist ning võrguteenuste tasu alates aprillist.

Maheda ilma tõttu näeb Arumäe tarbijatele topeltboonust – esiteks kulub kütteks vähem energiat ning teiseks on sellega seoses ka energia hind odavam. Majandusanalüütiku teatel tähendab soe talv lisaks energiahindadele muuhulgas madalaid hindu ka talispordikaupadele ning soodsaid (ilmastiku)olusid ehitussektorile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. January 2014, 17:48
Otsi:

Ava täpsem otsing