Sirje Rank • 9. jaanuar 2014 kell 8:36

Peaminister: Rootsi majandus enam riigi abi ei vaja

Rootsi majandus ei vaja enam riigi abi ja kasvab edaspidi juba oma jõul, ütles Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt intervjuus agentuurile Bloomberg.

"Optimism kasvab, näiteks teenuste sektoris," ütles Reinfeldt. "Kui me saame näidata, et oleme ellu viinud reformid, mis on loonud töökohti, ja suutnud Rootsi raskest kriisist läbi juhtida, väljudes sellest tugevamana kui teised riigid, siis ma usun, et inimesed oskavad seda väärtustada."

Kasvu ergutamise asemel tuleb riigil nüüd poliitika suunata eelarvedefitsiidi vähendamisele, ütles Reinfeldt.

Rootsi eelarve läks defitsiiti 2012. aastal ning jääb punasesse ka 2015. aastal, mil defitsiidiks prognoositakse 0,5% SKPst.

2006. a võimule tulnud Reinfeldti valitsus on tulumaksu kärpinud viiel korral. Tänavuses eelarves on meetmeid majanduse ergutamiseks 0,7% ulatuses SKPst.

Sügisel lähenevate valimiste eel pole see aga rootslaste seas populaarsust taganud. Selle asemel on kasvanud toetus opositsioonis olevatele sotsiaaldemokaaridele, kes on lubanud traditsioonilisemat heaoluühiskonna mudelit.

Detsembri lõpus avaldatud arvamusküsitluste järgi saaks Sotsiaaldemokraatlik partei koos liitlastega 50,5% valijate häältest. Praegust võimukoalitsiooni toetas 38,8% vastanuist.

Rootsi valitsus kärpis läinud kuul tänavuse majanduskasvu prognoosi 2,4%-le. Ülejäägis eelarve eesmärki ei suudeta täita ilmselt enne 2017. aastat.

Nobelist Paul Krugmani sõnul tuleb Rootsil tänada oma sotsiaalkindlustussüsteemi, et kriisiga suhteliselt hästi toime tuldi.

Skandinaavia riikide majandused on kriisis päris hästi vastu pidanud, ütles Oslot väisanud Krugman intervjuus agentuurile Bloomberg. "Inimesed, kes armastavad väita, et heaoluühiskond oli kriisi põhjuseks, vaadaku Rootsit, millel pole küll läinud hiilgavalt, kuid mis pea kõigi teistega võrreldes on kriisis suhteliselt hästi toime tulnud," ütles Krugman. "Ja seda hoolimata heaoluriigist, mis on väga helde."

 

Hetkel kuum