VEB Fond: Kraft tõi võltsitud dokumendi

13. veebruar 2014, 00:00

Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjon tõestas ekspertide abiga, et Eesti Panga eksjuhi Vahur Krafti enesekaitseks esitatud dokumentide seas oli võltsing.

Kraft soovis mullu oktoobris komisjonile esitatud võltsitud kirjaga ümber lükata, et allkirjastas 1995. aastal valeandmeid sisaldanud dokumendi, mille abil Vene firma TSL International sai 32 miljonit dollarit. Eesti Pank on väitnud, et Vene firmal polnud alust seda raha saada. Krafti esitatud dokument pidi tõendama vastupidist.

Uurimiskomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul oli Krafti enesekaitseks mõeldud dokument mitmest kirjast kokku kleebitud: “Oli näha, et oli kasutatud mitme erineva kirja elemente, et see dokument valmis saada,” selgitas Vakra.

Võltsitud dokument pidi jätma mulje, et see on saadetud Venemaalt – selle all seisis Vnešekonombanki esindaja allkiri.

Siiski pole Vakra hinnangul alust arvata, et Kraft võltsingu koostas: “Me ei oska öelda, mis moodi ja mis kujul on see jõudnud Vahur Krafti kätte. Aga see paber on väljamõeldis ja originaalkujul seda ei eksisteeri.”

Kraft: soovin jätkuvalt tõde jalule seada. Kraft teatas eile, et edastas kolmandalt osapoolelt saadud dokumendi ja tal polnud põhjust selle tõesuses kahelda. “Kinnitan, et pole teadlikult komisjonile valeandmeid esitanud ja vabandan,” sõnas ta.

Seoses võltsingu ilmsiks tulemisega kutsub uurimiskomisjon Krafti uuesti tunnistusi andma märtsis. Eile kinnitas endine keskpanga president, et on avatud koostööks riigikogu uurimis­komisjoniga ja soovib jätkuvalt aidata kaasa objektiivse tõe väljaselgitamisele.

Eile kinnitas Vakra, et komisjon pole võltsingu pärast prokuratuuri avaldust teinud, sest puudub kindlus, mis ajal dokument koostati.

 • Valeandmetega kirja koostaja jäi saladuseks

VEB Fondi uurimiskomisjon saatis ekspertiisi ka skandaalse 32 miljoni dollari dokumendi, sest soovis käekirja järgi tuvastada selle koostajat. Tema nimi lubati eile avalikustada, ent mõeldi ümber.

Uurimiskomisjoni esimees Rainer Vakra andis teisipäeva õhtul märku, et avalikustavad valeandmetega kirja mustandi koostaja pärast eilset komisjoni istungit. Eelnevalt vihjas ­Vakra, et tegu on VEB Fondi eksjuhi Enn Teimanni endise alluvaga.

Äripäeva andmetel oli kirja mustandi koostaja endine Eesti Panga pearaamatupidaja ­Andres Penjam, ent Vakra ei kinnitanud seda. “Tegemist on ühe ­Eesti Panga ametnikuga, kes on teinud oma igapäevast tööd,” väitis Vakra.
Vakra hinnangul ei ole põhjust ametniku nime avalikustada, sest tema täitis vaid korraldust. Korralduse saaja kohta võib Vakra sõnul lugeda aprillis ilmuvas VEB Fondi uurimiskomisjoni lõppraportist.

Äripäev suhtles Penjamiga üleeile õhtul. Nüüdne Tagatisfondi juht Penjam oli rahulik. Heitis koguni nalja, kui vastas küsimusele, mis saab, kui tema käekiri võltsitud dokumendil seisab: “Võib-olla on trellid. Tuleb hakata vaatama, kes süüa hakkab vanglasse tooma.”

Penjam sõnas, et praktiliselt ta ei tegelenud VEB Fondiga. “Eesti Panga dokumente on mitu. Kõik dokumendid ei ole seotud VEB Fondi dokumentidega. Küll aga mõnda dokumenti saab seostada, millel tegelikku seost ei ole,” väitis Penjam.

Samuti sõnas Penjam, et tema pole kellegi käsul Eesti ­Pangas dokumente koostanud: “Niimoodi need asjad küll Eesti ­Pangas ei käinud, et keegi mingeid käske andis.” Samas keeldus ta ütlemast, kes toona VEB Fondi temaatikaga aktiivsemalt tegelesid. Tema hinnangul polnud toona võltsitud dokumendi koostamise ajal selle teema ümber erilist emotsiooni ega arutelu. “See oli tavaline töö ja kogu lugu,” lisas Penjam.

Penjam ei soovinud ka öelda, kas on käinud komisjonis tunnistusi andmas. Vakra sõnas, et valeandmetega kirja mustandi koostaja on komisjonis käinud ega pole eitanud, et mustanditel on tema käekiri.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  12. February 2014, 18:52
  Otsi:

  Ava täpsem otsing