G20: USA keskpank kriitika all

Sirje Rank 21. veebruar 2014, 12:10

Nädalavahetusel Austraalias Sydneys kohtuvad G20 riikide rahandusametnikud ja keskpankurid arutavad ühe peateemana negatiivset mõju, mida USA keskpanga poliitika on põhjustanud arenevaile turgudele.

Kui poolteist aastat tagasi kritiseeriti USA keskpanga suuri võlakirjaoste, mis tõi kaasa suuremat tootlust otsiva raha tulva arenevatele turgudele, siis nüüd on pank kriitika all selle eest, et on mullu detsembrist tugioste vähendamas, kuna toibuv USA majandus nii suurt stiimulit enam ei vaja. Raha voolab arenevatelt turgudelt jälle välja, valuutad nõrgenevad ja börsid vajuvad, kirjutab Bloomberg.

Veebruari algusest USA keskpangas ohjad võtnud Janet Yellen arvas nii toona kui arvab nüüd, et maailmamajandusele on kõige kasulikum hea tervise juures USA majandus. Ka teiste riikide keskpankadel on vahendid oma majanduse turgutamiseks. Ning üksi intressimäärade muutmisest ei aita - vaja on ka eelarve- ja struktuurireforme.

Selline lähenemine paljudele G20 riikidele ei meeldi. India keskpanga juht ütles jaanuari lõpus agentuurile Bloomberg, et rahvusvaheline rahapoliitiline koostöö on kokku varisenud. Lõuna-Aafrika keskpanga juht manitses veebruari algul, et vähem turbulentsi arenevatel turgudel on ka USA keskpanga enda huvides.

Yellen ütles läinud nädalal, et USA keskpank kujundab oma poliitikat eesmärkide täitmiseks, mis USA Kongress keskpangale on seadnud. Need on täishõive ja madal inflatsioon USA majanduses.

USA rahandusminister Jacob J. Lew ütles intervjuus telekanalile CNN, et investorid teevad arenevatel turgudel vahet ja toetavad neid, mis on astunud samme oma riigi rahanduse korrastamiseks ja tööjõu- ning energiaturgude reformimiseks.

"Riikidel, mis on teinud raskeid otsuseid, läheb paremini," ütles Lew. "Nii saab üks kõneluste teema olema see, et iga riik hoolitseks ka ise selle eest, et majandus tugev oleks."

Agentuur Bloomberg on näinud G20 kohtumise lõppkommünikee visandit, milles mööndakse, et arenenud riikide keskpangad peavad hakkama stiimulit vähendama, kuid soovitatakse rahapoliitikat hoolikalt kalibreerida ning selle kohta selget informatsiooni anda.

Maailmamajanduse kohta nenditakse, et seis on parem, kuid tugevast ja tasakaalustatud kasvust ollakse alles kaugel.

Rahvusvaheline Valuutafond näeb peamiste riskidena maailmamajanduse kasvule, mida prognoositakse tänavu 3,7%, pikale venivat turbulentsi arenevatel turgudel ning deflatsiooni euroalal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. February 2014, 12:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing