Hiina kinnisvaraturg on jahtumas

Raido Neemre 25. märts 2014, 21:45

Hiina valitsus kinnitas oma igaastasel kongressi istungil riigi aastaseks majanduskasvu sihiks 7,5%. See on sama number, mis kinnitati ning napilt ka saavutati 2013. aastal, selgub valitsuse teatest.

Hiina majanduskasvu murelapseks on aga kinnisvarasektor, mis eelmisel aastal moodustas 15% riigi SKT-st, selgub Hiina Statistikaameti andmetest.

Sektor on olnud riigi majanduskasvu üks tugisammastest ning samas on see tekitanud ka kasvavat muret kinnisvaramulli osas. Sektori hinnad on pidevalt kasvanud ning palju on toimunud ka ülearendamist, mille kõige dramaatilistemaks näideteks on nn kummituslinnad, mis on valituse toel üles ehitatud ning hiljem täiesti tühjaks jäänud. 

Sellel kuul toimunud kongressil avaldas Hiina peaminister Li Keqiang muret kinnisvarasektori pärast, sõnades, et valitsus kavatseb ohjeldada nõudlust eluasemete järele spekulatsioonide ja investeerimise eesmärgil.

Teises raportis, mis sellel kuul avaldati, tunnistas Hiina Arengu- ja Reformikomisjon, et “kinnisvara hinnad mõningates suurlinnades kasvavad liiga kiiresti ning selle taga peituvad suured riskid ning peidetud ohud kinnisvaraturul.”

Hiina rahandusminister teatas ka, et ta kavatseb kiirendada kinnisvaramaksu kehtestamist, mis hoiaks spekulandid kinnisvaraturult eemale.

“Nad ei soovi näha kokkukukkumist ja nad ei taha, et turg oleks liiga kuum,” sõnas Mizuho Securities kinnisvaraanalüütik Alan Jin, lisades, et Hiina püüab otsida tasakaalu.

JPMorgani Hiina ja Hong Kongi kinnisvaranalüütik Ryan Li sõnas, et ametlikud ootused müügile 2014. aastal on tagasihoidlikud. “Uute majade ehitamine kasvab eelduslikult 2%,” sõnas Li, lisades, et pikemas perspektiivis suundub turg stabiilsuse poole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2014, 21:45
Otsi:

Ava täpsem otsing