Tugev euro võib sundida keskpanka tegutsema

Sirje Rank 12. aprill 2014, 23:36

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi ütles Washingtonis IMFi ja Maailmapanga kevadkoosolekul, et euro jätkuv tugevnemine võib olla tegur, mis ajendab keskpanka  uusi stiimuleid käiku laskma.

"Vahetuskursi tugevnemine nõuaks, selleks, et meie rahapoliitiline hoiak jääks jätkuvalt niisama suures ulatuses majandust toetavaks, täiendavat rahapoliitika leevendust," ütles Draghi pressikonverentsil. "Vahetuskursi tugevnemine nõuab uut rahapoliitilist stiimulit. See on oluline dimensioon meie hinnastabiilsuses," vahendas agentuur Bloomberg.

Viimase aastaga on euro dollari suhtes tugevnenud 6%. Euroopa Keskpanga poliitikategijad on hakanud vihjama, et euro tugevus on ohustamas panga peamist eesmärki - hinnastabiilsuse tagamist.

Vahetuskurss mõjutab inflatsiooni, ütles Euroopa Keskpanga juhatuse liige Benoit Coeure reedel Bloombergi telekanalile antud intervjuus.

"Viimasel aastal, pooleteisel aastal, on vahetuskursi mõju hinnastabiilsusele  olnud märkimisväärne," ütles Draghi. "Ma olen alati öelnud, et vahetuskurss ei ole poliitika eesmärk, kuid see on oluline hinnastabiilsuse ja majanduskasvu jaoks. Ja nüüd, mis viimastel kuudel on juhtunud - see on muutunud hinnastabiilsusele veelgi enam oluliseks."

Euro kauples reedel 1,3885 dollari tasemel, olles nädalaga tugevnenud 1,3%.

Saksamaa keskpanga juht Jens Weidmann ütles Washingtonis, et euro tugevnemine on osaliselt tingitud kapitali sissevoolust, eriti euroala perifeeriasse. Euro tugevnemine näitab usalduse taastumist euroala vastu, ütles Weidmann. Vahetuskurss on üks paljudest faktoritest meie inflatsioonihinnangus ja sel põhjusel kaalume tugeva euro mõju, ütles ta.

Financial Times täiendas, et kevadkoosolekul Washingtonis on Euroopa keskpankurid mõista lasknud, et pigem on erakorraliste meetmetena esmalt oodata uut intressikärbet, mis võib hoiustamise püsivõimaluse intressimäära negatiivseks muuta. Kvantitatiivne lõdvendamine ehk n.ö rahatrükk ei pruugi olla keskpanga esimene valik.

Euroopa Keskpanga juhi hinnangul on euro tugev kurss viimase 18 kuu jooksul euroala inflatsiooni vähendanud 0,4-0,5 protsendipunkti võrra.

Maikuus alanes inflatsioon euroalal 0,5%-le, mille taga olid osaliselt ühekordsed tegurid. Aprillis prognoosivad analüütikud inflatsiooni kiirenemist 0,9%-le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. April 2014, 23:36
Otsi:

Ava täpsem otsing