Juhan Lang • 18. mai 2014 kell 17:48

Merko sihib Skandinaaviat, Nordecon jääb koju

Nordecon ja Merko Ehitus on tänavu sõlminud 73 miljoni euro eest lepinguid. Ajal kui Nordecon sihib üksnes koduturgu, tuleb kolmveerand Merko projektidest Lätist ja Leedust.

Merko viimane kvartaliaruanne kinnitab, et kuigi Eesti osakaal ehitustegevuses on aastaga enam kui 10% kukkunud, on tublisti müügitulu kasvatatud Leedus ja eriti Lätis, kus Merko müügitulude osakaal on suurenenud 17,4%lt 28,6%le. Kusjuures kasvu nähakse tänavu jätkuva trendina.

Varitseb Põhjala turge

Merko Ehituse juht Andres Trink ütles, et Läti-Leedu kasv on kindel osa firma strateegiast, sest ehkki kinnisvara turul võib märgata väikest elavnemist on koduturg kokku tõmbumas ja kasvuväljavaated kehvad. "Kuigi oleme tegelikult tahtnud pikki aastaid väljastpoolt Eestit müügitulude osakaalu kasvatada, pole see meil lihtsalt varem sellises  mahus õnnestunud," kiitis Trink viimast kvartalit, ent möönis, et konkurents on karm lõunanaabritegi juures.

Lisaks Baltikumile limpsab Merko keelt ka Skandinaavia turgudele. Viimases kvartaliaruandes lubatakse jätkuvalt otsida ehitustellimusi ja jälgida arenguid ja võimalusi Skandinaavia turgudel. Alustatud on valikuliselt ja projektipõhiselt osalemist Soome, Rootsi ja Norra ehitushangetel.

Ettevõtte teatel püütakse niiviisi sealse turu võimalustes, piirangutest, riskidest aga ka võimalikest konkurentsieelistest rohkem aimu saada. "Põhjus on see, et seal kus ehitatakse, seal oleks mõistlik ka osaleda kuna Eestis ehitatakse liiga vähe, siis arvame, et suudame mõne projekti ka mujalt saada," selgitas Trink.

Tänavu on kontserni investeeringud nii varem alustatud töösolevatesse projektidesse kui ka sel aastal käivitavatesse uutesse arendusprojektidesse suurusjärgus 45-50 miljonit eurot. "Kui turuareng seda toetab, siis neid projekte sellises mahus oleme valmis ka käivitama," märkis Trink.

Samal ajal kui Merko Ehituse esimese kvartali puhaskasum langes võrreldes möödunud aasta sama ajaga 1,8 miljonilt eurolt 0,7 miljonile eurole, suurenes  Nordeconi esimese kvartali puhaskahjum möödunud aasta sama ajaga võrreldes 0,65 miljonilt eurolt 1,02 miljoni euroni.

Nordeconi väljaspool Eestit teenitud müügitulu moodustas tänavu I kvartalis ligikaudu 8% kogu käibest. Merko kasseeris välismaalt 33,4% kogu müügitulust. Siiski kasvas ka Nordeconi viimase kvartali välistulu 4% võrra küündides 7%le. 1% väliskäibest tuli kriisist räsitud Ukrainast, kus plaanitakse siiski tänavugi tegevust jätkata.

Kontserni teatel ei kujune käesoleval aastal siiski müügitulu välisriikidest tõenäoliselt suuremaks kui mullu ja ka riikide vahelises jaotuses ei ole oodata muudatusi. Erinevalt Merkost, mis nopib järjepanu Lätist lepinguid, märkis Nordecon kvartaliaruandes, et sealne ehitusturg pole saavutanud piisavat stabiilsust peale paari aasta tagust tugevat langust ja sisenemine püsivalt Läti ehitusturule 2014. aastal on vähetõenäoline.

Samuti on Nordecon oma Leedus tegutseva tütarettevõtte Nordecon Statyba UAB aktiivse tegevuse peatanud. Nordeconi juht Jaano Vink ütles, et pärast masu pole neil enam Lätis ja Leedus toimivat organisatsiooni ega ühtegi töötajat. "Ei näe, et see pilt oleks seal nii hea, et võiks hakata suuremalt ette võtma," tõdes ta ja lisas, et praegu tegutsetakse lõunanaabrite juures vaid projektipõhiselt.

Soomes tegutsetakse Vinki sõnul läbi tütarfirma, ent ettevõtte ei soovi kasvu forsseerida. "Nii nagu turg areneb, nii me seal asjadel laseme orgaaniliselt kasvada ja kunstlikuks suurendamiseks põhjust ei näe," rääkis ta. "Peamine eesmärk on  ikkagi koduturul Eestis teha võimalikult head tööd ja olla siin tugev, mis on meil praegu hästi õnnestunud," rõhutas ta.

Väikeinvestorit meelitasid dividendid

Tänavu Äripäeva investorite edetabelis 13. kohale tulnud väikeinvestor Rene Ilves kaitses mõned aastad tagasi Tehnikaülikoolis  diplomitööd teemal "Ettevõtete väärtuse leidmine Warren Buffetti meetodil AS Nordecon ja AS Merko ehitus näitel". Samuti on väikeinvestor tänini mõlema ettevõtte aktsionäride ringis.

Tõsi küll, osaluse meenutamine Nordeconis tuli talle üllatusena. "Nordeconi ka või? Hirmus lugu!" vastas ta Äripäeva arupärimisele aktsiaraamatust vastu vaatava 4000 aktsia kohta, mille turuväärtus oli reede pärastlõuna seisuga pea 4000 eurot. "Mul on osa portfellist antud Kawe Kapitali hallata ja nemad on ilmselt ostnud seda mulle, sest ma päris ausalt ise küll sinna ei investeeriks," tunnistas ta.

Merko aktsiaid on väikeinvestori portfellis 149 000 euro väärtuses. Ilves ütles, et Merko kasuks räägib ettevõtte parem bilanss ja juhtkonna käitumine. "Pole kuulda olnud, et Merko juhtkond oleks isiklikke arendusi müünud," selgitas ta. "Ei ole mõtet olla "pikk" igas ehitusettevõttes vaid tuleks valida üks ja mina valiks Merko, sest temal on kõige muu hulgas ka turuliidri eelis ja hea dividendipoliitika, sest nad maksavad välja 50-70%."

Hetkel kuum