Börsilootused: IPO on iga ettevõtte suur unistus

Juhan Lang 11. juuni 2014, 08:08

Ehkki viimane IPO ehk aktsiate avalik esmapakkumine tehti Tallinna börsil neli aastat tagasi, on paljudel siinsetel ettevõtetel potentsiaali börsiletulekuks.

Üks neist on Viru Keemia Grupp (VKG). Ettevõtte juhi hinnangul unistab börsileminekust iga suurema firma juhatus. VKG juhatuse esimees Priit Rohumaa rääkis, et ettevõte on küll IPOd rahastamise variandina kaalunud, ent ettevõtte senine areng toimub tema hinnangul efektiivsemalt väikese grupi tööstusinvestorite ja pankade abiga.

„Ei saa mainimata jätta, et ilmselt iga suurema firma juhatus unistab börsile minekust, sest see on põnev ja teatud mõttes uhke,“ ütles ta. „Aga antud küsimuses on igal juhul viimane sõna ettevõtte aktsionäridel.“

Supp lahjeneks.

Priit Rohumaa nentis, et VKG või Eesti Energia taolist ettevõtet tervikuna börsile viies on olemas suur oht, et senised aktsionärid ei saa selle sammu tulemusel õiglast ettevõtte hinda. Et kogu ettevõtte risk ja tootluse ootus arvestatakse ainult õlituru ettevõtte järgi oleks tema hinnangul enne börsile minekut mõistlik eelnevalt eraldada põhilisest tootmisharust reguleeritavad ja madala riskantsusega soojuse ja elektri jaotusettevõtted.

Samuti tuleks need tema sõnul börsile  viia ülejäänud kompleksist eraldi. „Täna meil ei ole mingit vajadust täiendava omakapitali järele, mis on reeglina peamine põhjus börsile minekuks ning aktsionärid on endiselt väga huvitatud võtma aktiivset rolli ettevõtte juhtimisel,“ toonitas ta. „Tuumikinvestoritel on kindel soov jõukohased arenguetapid orgaanilise kasvuga ise ellu viia, teiseks on meie läbipaistev ja usaldusväärne majandamine avanud head võimalused laenuturul.“

Regulatsioonid ettevõtte börsiletoomisele on Rohumaa hinnangul õiglased ja teostatavad. „Me juba praegu juhindume enamusest börsiettevõtetele esitatud nõuetest,“ märkis ta.

Nortal on veel liiga tilluke.

Varem on Tallina börsikandidaadina spekuleeritud ka siinset tarkvarafirmat Nortal. Ettevõtte eksjuht Taavi Kotka on paari aasta eest Äripäevale öelnud, et ettevõte võiks börsiküps olla juba 2015. aastaks.

Nortali juht Priit Alamäe eelkäia optimismi ei jaganud. Tema sõnul on börsilemineku esimene eeldus ettevõtte piisav suurus. „Nortal on küll Eesti mõistes suur ettevõte, aga meie suurus ei ole veel piisav börsileminekuks,“ rõhutas ta. „Kõigepealt tuleb ettevõtte kasvatamisega tööd teha ja kõik muu on pigem sekundaarne. Kui IPO maht on liiga väike, siis paratamatult kaasneb sellega börsiinvestori jaoks madalam likviidsus ja see kajastub omakorda aktsia hinnas.“

Teiste seas on meediast läbi vilksanud turvafirma USS Security perspektiiv börsiletulekuks. Ettevõtte juhatuse esimees Tarmo Keskküla kinnitas Äripäevale, et USS Security Eesti omanikud ei ole  tõsiselt kaalunud börsil noteerimist kuna selleks ei ole olnud vajadust. „Kindlasti on see üks võimalusi finantseerida tulevikus ettevõtte arengut ning ei ole võimatu, et USS Security Eesti võiks olla tulevikus börsil,“ lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. June 2014, 11:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing