Sirje Rank • 17. august 2014 kell 12:55

Vene konvoi jõudis Ukraina piirile, poliitikud Berliinis 

Esimesed kuusteist veokit konvoist, mis Venemaa sõnul sisaldab humanitaarabi, jõudis täna Ukraina piirile, samal ajal kui Ukraina ja Venemaa välisministrid valmisusid kohtuma, et arutada, kuidas abi üle piiri peaks liikuma ja kuidas saavutada relvarahu, vahendas agentuur Bloomberg.

Ukraina välisminister Pavlo Klimkin ja Venemaa välisminister Sergei Lavrov peavad täna Berliinis Saksamaa ja Prantsusmaaga kõnelusi pingete leevendamiseks, pärast seda, kui Ukraina teatas läinud nädalal Ukraina piiri ületanud Venemaa sõjalise konvoi osalisest hävitamisest.

Eile jõuti kokkuleppele, et Ukraina lubab Venemaa abi separatistide kontrollitud alale Rahvusvahelise Punase Risti kontrolli all.

"Ukraina ja Venemaa piirivalvurid ja tolliametnikud on nõustuma esimest abisaadetist piiril kontrollima," ütles Bloombergile telefonitsi Rahvusvahelise Punase Risti pressiesindaja Galina Balzamova. "Punane Rist osaleb kontrollimisel. See algab varsti."

Venemaa jätkas oma territooriumilt Ukraina vägede tulistamist ja täheldati kolme Venemaa Grad tüüpi raketikandja sisenemist Ukraina territooriumile, ütles täna valitsuse pressiesindaja sõjalistes küsimustes Andrii Lõsenko. Venemaa tõrjub endiselt süüdistusi, et jätkab separatistide toetamist relvade, sõdurite ja raketirelvadega.

Ukraina on avaldanud kahtlust, et abimissioon võib olla suitsukate separatistidele uute relvade toimetamiseks. Eilse kokkuleppe järgi saab Punase Risti kontrolli all loa piiriületuseks 275 veokit.

Venemaa eriolukordade ministeerium ei osanud agentuurile Bloomberg veel vastata, kas piiriületus võiks alata juba täna.

Venemaa kaitseministeeriumi pressiesindaja ütles reedel, et Ukraina väited Venemaa sõjalisest kolonnist, mille Ukraina osaliselt hävitas, on ulme. Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja nimetas Ukraina väiteid provokatsiooniks ja infosõja osaks.

Tänane kohtumine Berliinis võib olla esimene samm rahutippkohtumise suunas, teatas täna Prantsusmaa president Francois Hollande. Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier ütles, et kõneluste eesmärk on taaskäivitada poliitiline protsess ja leppida kokku sammud relvarahu kehtestamiseks ning piirikontrolli taastamiseks.

Ukraina president Petro Porošenko kõneles eile telefonitsi USA asepresidendi Joe Bideniga, kellega oldi ühel meelel, et sõjaliste kolonnide läkitamine Ukrainasse ja jätkuv separatistide toetamine ei kõnele Venemaa soovist humanitaarolukorda Ukrainas parandada.

Eile kohtus Kiievis Porošekoga Soome president Sauli Niinistö, kes ütles, et andis edasi sõnumi Venemaa presidendilt Vladimir Putinilt, kellega Niinistö eelnevalt kohtunud oli.

ELi valitsused on hoiatanud Putinit, et on valmis sanktsioone karmistama, kui konflikt veelgi teravneb. Putin ütles reedesel kohtumisel Niinistöle, et Venemaa ei soovi konflikti eskaleerumist ega uusi sanktsioone.

"Peamine eesmärk on relvarahu," ütles Niinistö. "See eeldab, et Venemaa peatab relvade transpordi Ukrainasse."

Hetkel kuum