Koit Brinkmann • 5. september 2014 • 5 min
Jaga lugu:

Olerexi tõmbab maksupetiste ligi

Aastate jooksul on Olerex korduvalt jäänud vahele ebaausatelt tarnijatelt kütuse ostmisega ning nagu Belokrõlovi skeemist selgus, ei ole ka aastatetagune vabandamine ettevõtte äripoliitikat muutnud.

"Meil on väga kahju, et sellised asjad on praegu välja tulnud. See oli ka meile endale suur üllatus ning meil on väga piinlik," teatas Olerexi pressiesindaja 2011. aasta veebruaris Äripäevale. Tollase tuha päheraputamise järel võis loota, et eestimaine kütusefirma tulevikus enda tehingute pärast enam piinlikkust tundma ei pea.

Olerexi avalik vabandus järgnes Äripäevas ilmunud artiklitele, milles kajastasime Olerexi tehinguid endistele kurjategijatele kuuluvate firmadega Viking Oil ja Vikingfuel. Pärast artikli ilmumist lõpetas Olerex koostöö Vikingfueliga, kuna Olerexi tollase juhi Sulev Schasmini sõnul sai ta alles Äripäevast teada, et Vikingfueli taust pole kiita.

Olerexi äripartnereid oli keeruline leida

Kuid need polnud Olerexi ainsad kahtlased tarnijad. Näitasime lisaks, et Olerex ostis 2010.a kütust firmadelt Hulgimüük OÜ ja Sentel Oil Invest OÜ, mõlemad firmad olid registreeritud räämas Maardu ärimajja. Kohapeal ei teatud nendest firmadest mitte midagi.

Sentel Oil visati loetud päevad pärast tehinguid Olerexiga maksuameti ettekirjutuste korduva täitmatajätmise tõttu kütusemüüjate registrist välja. Hulgimüük OÜ omanikuks sai napilt enne Äripäevale teadaolevaid tehinguid Olerexi ja Hulgimüügi vahel tundmatu lätlane Edmunds Kula. Enne lätlast kuulus firma lühikest aega Dmitri Unraule, kes on oli varem tegutsenud autotranspordi vallas ja toona partneritele võlgu jäänud. Loomulikult jättis Hulgimüük maksu- ja tolliametile käibedeklaratsiooni esitamata.

Toona oli suur osa kütuseturul tegutsevatest firmadest nii-öelda lühikese ajalooga tankistfirmad, kes jätsid robustsel kombel maksud maksmata või käibe deklareerimata ning keda kasutati vahelülidena.

Aasma ja Palmi juhtum

Sama, 2011. aasta juunis kirjutasime ka kuritegelikus maailmas hüüdnimega Must tuntud Hando Palmi ja tema äripartneri Janek Aasma vahistamisest. Mehi kahtlustati maksupettuses kütuseturul ning nende ärisidemed viivad väidetavalt üsna lühikest rada pidi eestikeelse allilmani.

Nende ettevõte Skylux OÜ müüs vedelkütust ja kasutatud luksusautosid ning ainuüksi aprillis jätsid nad kahtlustuse järgi tasumata 900 000 euro eest makse. Seoses algatatud uurimisega külastas maksuamet kiirkorras mitmeid Palmi ja Aasma äripartnereid, Äripäevale olid teada uurijate külaskäigud kütusefirmadesse Olerex, Mark Oil ja Tartu Terminaal.

Olerexist kinnitati toona infot maksuameti visiidi kohta, kuid pikemalt ei soostutud teemat kommenteerida, kuna prokurör palus kriminaalasja tõttu seda mitte teha. Praeguseks üle kolme aasta kestnud uurimine peaks varsti kohtusse jõudma.

Koostöö Belokrõloviga

2013. aasta suvel vahistati Äripäeva Rikaste TOPi liige, peamiselt küll seltskonnaajakirjanduses modelliagentuuri omaniku Beatrice eksabikaasana tuntust kogunud ärimees Oleg Belokrõlov, keda kahtlustati suurejoonelise maksupettusega tegelenud kuritegeliku ühenduse juhtimises.

Kireva minevikuga Belokrõlovil ei olnud see esimene kord trellide taga istuda, nii on tema eluloos ka ligi kolme ja poole aasta pikkune viibimine Usbekistani vanglas ning nagu ta aastate eest ajakirjale Kroonika rääkis, oli see karistus väga keeruliste finantsoperatsioonide kombinatsiooni eest.

Aasta tagasi suurpetturi vahistamisest kirjutades, uurisime Olerexi ühelt omanikult Andres Linnaselt, kas nemad on Belokrõloviga seotud firmadelt kütust ostnud. "Mul puudub informatsioon, et Olerex oleks Belokrõloviga seotud firmadelt kütust ostnud. Meil on leping Orlen Eestiga," lausus Linnas toona.

Endised äripartnerid

Belokrõlov ja Linnas olid äriliselt seotud ettevõttes SpiritEst OÜ, mille osalus jagunes neile kuuluvate ettevõtete vahel pooleks. Mõlemad mehed kuulusid ka firma juhatusse. Linnase sõnul ei ole SpiritEstil majandustegevust olnud ning tegemist oli tühja kehaga. Belokrõlovit tunneb ta ühiste tuttavate kaudu ning koos on reisimaski käidud.

Selle aasta märtsis liikus SpiritEst Läti elaniku Nikolajs Polakovsi nimele, kellele kuuluvad nüüd ka varem Belokrõloviga seotud First Capital Group OÜ ning Delardin OÜ.

Pääses kergelt

Mulluses Äripäeva Rikaste TOPis 6,6 miljoni euro suuruseks hinnatud varandusega 414. kohal olnud Belokrõlovi mõistis Harju maakohus süüdi suurejoonelise käibemaksupettusega tegelemiseks kuritegeliku ühenduse loomises.

Enne jaanipäeva toimunud kohtuistungile valge Bentleyga saabunud Belokrõlovile määrati kokkuleppemenetluses karistuseks viie aasta ja nelja kuu pikkune vangistus, millest 107 päeva viibis ta mullu eeluurimise ajal vahi all. Ülejäänud vangistust ei pöörata täitmisele, kui ta ei pane viieaastase katseaja jooksul toime uut kuritegu.

Enne kohtuistungit tasus Belokrõlov maksukahju hüvitamiseks vabatahtlikult 1,05 miljonit eurot. Lisaks kantakse riigituludesse tema pangaarvetelt arestitud ja kinnipidamisel äravõetud raha, kokku 573 731 eurot. Kolmanda isiku nimel olnud kaks autot, korter ja kolm parklakoha - koguväärtuses 485 000 eurot, konfiskeeritakse samuti.

Lisaks Belokrõlovile karistas kohus kahte ettevõtet ja üheksat inimest.

Lihtne skeem

Kuriteo skeem oli lihtne. Belokrõlovi juhitavad ettevõtted OÜ Adrian Arendus ja OÜ INV T vähendasid kütuste müügil tekkinud käibemaksukohustust metallide ja väärismetallide fiktiivsete ostutehingutega. Pettuse toimepanemiseks kasutati ettevõtteid, millel oli majandustegevuse registris kütuse müügi ja tarbimisse lubamise registreering.

Ettevõtted soetasid dokumentide kohaselt aktsiisilaost kütust ja toimetasid kütuse aktsiisilaost välja. Tekkinud käibemaksukohustuse vähendamiseks organiseeritigi vääris- ja teiste metallidega seotud näiliste ostu-müügitehingute ahel, milles olid Eesti, Läti, Küprose, Slovakkia, Poola ja Šotimaa vari- ja puhverfirmad. Neil firmadel puudus reaalne majandustegevus ja need olid Belokrõlovi grupi kontrolli all.

Riigil jäi grupeeringu tegevuse tõttu 2012.aasta aprillist kuni 2013.aasta juulini maksudena saamata 30,2 miljonit eurot.

Rahalisi karistusi ja vabatahtlikult tasutud summasid liites selgus, et reaalselt sai riik kurjategijatelt lõpuks kätte umbes veerandi tasumata jäänud 30-st miljonist eurost käibemaksust.

Näiteks Olerexi tehingupartner OÜ INV T pidi viie miljoni euro suurusest karistusest kohe tasuma kolm miljonit ning kaks miljonit jäeti tingimisi kohaldamata, kui ettevõte ei pane viieaastase katseaja jooksul toime uut kuritegu.

Kriminaalmenetluse ajal tasus ettevõte maksekahju hüvitamiseks riigile 1,442 miljonit eurot. Firmale on tehtud majandusaasta aruande esitamata jätmise pärast äriregistrist kustutamise hoiatus. INV T maksuvõlg ulatub üle 442 000 euro, millele lisandub 752 000-eurone intressinõue.

Maksu- ja tolliameti peadirektor Marek Helm on ka öelnud, et võimalus ülejäänud kokku 24 miljonit eurot kuritegeliku skeemi osalistelt kätte saada on väike.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt