Mait Kraun • 18. september 2014 kell 18:00

Kes saavad kasu aktsiate erakordsest tõusust?

Ameerika Ühendriikide inimesed naudivad üht kiiremat aktsiaturu tõusu riigi ajaloos. Fenomenaalsed kasumid eelmistel aastatel on läinud aga peamiselt inimestele, kellel on kõrgharidus ning kes tulevad juba praegu hästi toime.

Ainult 49 protsenti ameeriklastest on oma raha mingit moodi aktsiatesse investeerinud, selgub Föderaalreservi andmetest. See näitaja hõlmab pensionifonde ning ka erainvesteeringuid ettevõtetesse nagu näiteks Facebook, Ford või Apple, vahendab CNN Money.

„Osati on ebavõrdsuse arutelu tulisemaks teinud asjaolu, et on olemas grupp inimesi, kes on saanud aktsiaturu kolmekordistumisest kasu. Samuti on ka teine grupp, kes ei ole kasu saanud,“ ütles UCLA Andersoni juhtimiskooli professor Mark Grinblatt.

Isegi 49 protsendi seas, kes aktsiatesse üldse investeerinud, on suur ebavõrdsus. 10 protsendil majapidamistest on aktsiaturule paigutatud umbes 282 000 dollarit. Keskklassil, mis hõlmab 20-90 protsendi vahemikku jäävaid inimesi, on aktsiaturule investeeritud keskmiselt vaid 14 000 dollarit. 20 protsendil vaesematest on turule investeeritud keskmiselt vaid 6000 dollarit.

Samuti investeerivad aktsiatesse peamiselt kõrgharidusega inimesed. Professor Grinblatti koostatud uuringust selgub, et 72 protsenti kõrgharitud inimeste juhitud majapidamistest on osa oma raha aktsiatesse paigutanud. Keskkooli haridusega inimeste puhul on sama näitaja 35 protsenti ning keskhariduseta inimestel 13 protsenti.

Professori tehtud uuringust selgus ka tõsiasi, et kõrgema IQ-ga inimestel on aktsiaturul suurema tõenäosusega raha paigutatud. Need arengud on aga mõneti ka loomulikud, sest omale palju raha teeninud inimesed suudavad seda ka tihtipeale paremini juhtida. Samuti hinnatakse oma võimeid, riskitaluvust ning turuolukorda paremini.

Standard & Poor’s aktsiaindeks on 2009. aasta märtsist tõusnud kokku 200 protsenti, mis tähendab, et neli aastat tagasi aktsiaturule pandud miljonist dollarist on tänaseks saanud kolm miljonit.

 

Hetkel kuum