Juhan Lang • 23. september 2014 kell 10:01

Euroopa pidurdas ootamatult

Euroala töötleva tööstuse ja teenindussektori kasv aeglustus ootamatult aasta madalaimale tasemele, viidates majanduse takerdumisele.

Markit Economicsi andmetel langes eurotsooni töötleva tööstuse PMI septembris kuu varasemaga võrreldes 0,2 punkti võrra 50,5-le ja teenindussektori näitaja langes kuuga 0,3 punkti võrra 52,8-le.

Euroala majanduskasv pidurdus teises kvartalis, mil inflatsioon langes pea viie aasta madalaimale tasemele ja regiooni kolm suurimat majandust tammusid paigal. Euroopa Keskpanga (EKP) president Mario Draghi ütles eile, et euroala taastumine on hoogu kaotamas.

Londonis asuva finantsettevõtte ökonomist Chris Williamson ütles uudistekanalile Bloomberg, et Markiti andmed viitavad jätkuvalt eurotsooni majanduse kehvale tervisele. „Hinnad langesid jätkuvalt, sest firmad võitlesid klientide pärast, mis paratamatult suurendab muret, et piirkond on silmitsi deflatsiooniga,“ rõhutas ta. „Samuti on murettekitavaid märke, et majanduskasv võib neljandas kvartalis veelgi aeglustuda.“

Draghi ütles, eile, et poliitikud saavad majanduse elavdamiseks kasutada vajadusel täiendavaid stiimuleid.

Williamsoni sõnul varjutab Euroopa majandust tugevalt ka Ukraina kriis käsikäes Lääne ja Venemaa vaheliste sanktsioonidega. „On oht, et selles valguses osutuvad EKP jõupingutused majanduse elavdamiseks ebatõhusaks,“ resümeeris ta.

Hetkel kuum