25. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Puhkepäev. Merest inspireeritud rõivakunst

Näitus “Meri riidekapis” näitab nii tarbemoodi kui ka moekunstnike loomingut.

Kuigi Eesti on geograafiliselt mereriik, siis meie kultuuri see väga sügavalt juurdunud ei ole. Samas on võimalik hea tahtmise korral leida meie moeloojatelt kleite ja kostüüme, mis loodud just meretemaatikaga seoses. Romantiliseks muutunud madruse vormiriietuse värvid ja detailid on ammu tunginud ka tänavamoodi.

Kalavõrgud ja õngekorgid. Kõrgmoe teemal võib näitusel näha merelainetest ja vahust volangide ning satsidega kleite. Kõige tähelepanuväärsem ja julgem mäng mereliste detailidega on kindlasti Marika Normeti loodud pidulikul kleidil, mille pealiskihi moodustab omapärased ahvenavõrgud.

Aktsendina moeloomingu kõrval on näitusel esitatud ka Tanel Veenre torpeedode kujulised ehted, mis tegelikult on inspiratsiooni saanud õngekorkidest. Leida Ilo on oma ehted valmistanud ka n-ö leidmaterjalist. Ta on andnud tormist räsitud männikoortele kauni paadikuju.

Tõelist mereromantikat pakuvad armsad, eelmise sajandi algusest pärinevad lasteriided. Mereteemalised lasteriided tulid tõeliselt moodi siis, kui kuninganna Victoria riietas oma 4aastase poja 1846. aastal madrusevormi. Valge ja sinise värvi kominatsioon ning meremundritest inspireeritud riiete korrektsus võimaldas selliseid lasteriideid kanda pidulikemal üritustel ja pühapäevastel jalutuskäikudel.

Üheltki mereteemalise moenäituselt ei saa puududa ka ujumisriiete ajalooline sektsioon. Aeg-ajalt on hea meelde tuletada, et eelmise sajandi alguses oli ujumine naistele üpris tülikas tegevus, sest läbivettinud pikad püksid lihtsalt ei võimaldanud seda täiel rinnal nautida. Läbimurre tuli 1920. aastatel, kui naistemood muutus praktilisemaks, moodi tulid lihtsad ja kerged trikood.

Ilmastikukindlad rõivad. Muidugi ei puudu näituselt ka madruste, kaptenite ja kalameeste riiete näidised. Merel on tihti karm kliima, mistõttu on nende rõivaste valmistamisel kasutud  vee- ja tuulekindlaid materjale.

Lennusadamale kohaselt  saab tuulekambris ka ise oma riiete vastupidavust proovida või katsuda erinevaid merega seotud kangamaterjale.

 

Mood

“Meri riidekapis”

Lennusadamas, Vesilennuki 6, TallinnNäitus on avatud kuni 18.01.2015

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt