Äripäev • 14. oktoober 2014 kell 9:10

EL hüvitab 75% seakatkuga seotud kuludest

Riik kompenseerib vastavalt seadusele seakasvatajale kuni 100% hukatud loomade ja hävitatud sööda maksumusest.  Foto: Erik Prozes

Euroopa Liit on valmis Baltimaadele ja Poolale hüvitama kuni 75% sigade Aafrika katku ennetamisel ja tõrjumisel tehtud kulutustest, ütles põllumajandusminister Ivari Padar pärast eile hilisõhtul Luksemburgis lõppenud EL põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogu.

Padari sõnul on Baltimaad ja Poola pannud kokku ühise paketi tegevustest, kuidas kontrollida sigade Aafrika katku ja vältida selle edasist levikut. "Eestis seakatku farmides avastatud pole, kuid majanduslik kahju selle ulatuslikul levikul oleks suur. Seepärast on Euroopa Liidu liikmesriikide sõnum meile väga toetav," ütles Padar.Padar lisas, et enamik liikmesriike toetasid seakasvatustes taudi ennetamiseks ja tõrjumiseks tehtud riigikulude võimalikult suures mahus hüvitamist. Seakatku ennetamiseks ja tõrjeks on Euroopa Komisjon valmis praeguse 50% asemel kompenseerima kuni 75% riigi kulutustest, sealhulgas seakasvatajatele tehtud väljamaksetest.Näiteks kui seakatk jõuab farmi, siis kõik sead hukatakse ja riik kompenseerib vastavalt tauditõrjeseadusele seakasvatajale kuni 100% hukatud loomade ja hävitatud sööda maksumusest. Liikmesriik saab kompensatsiooniks makstud rahast omakorda 75% taotleda tagasi Euroopa Komisjonilt.Ministeeriumi teatel Eestis seakatku kodusigadel leitud ei ole, küll on diagnoositud seakatk 21 metssea korjusel. Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile.

Hetkel kuum