Äripäev • 22. juuli 2016 kell 6:29

Sigade katk murrab taas Eesti farme

Põrsad uudistamas  Foto: Raul Mee

Veterinaar- ja toiduamet diagnoosis sigade Aafrika katku Lääne-Virumaal Kadrina valla Kallukse külas asuvas ligi 4000 seaga farmis. See on tänavu juba viies juhtum, esimesed sigade Aafrika katku leiud diagnoositi juuli algul kolmes Jõgevamaa ja ühes Järvamaa majapidamises.

Nakkuse tõkestamiseks kehtestati taudipunktis karantiin, sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse. Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul algas juhtumi uurimine seoses sigade suurenenud suremusega farmis. „Proovid võeti nädala alguses ja tulemus selgus eile õhtuks.“

Taudipunkti ümber on kehtestatud ohustatud ja järelevalvetsoon, mis tähendab loomapidajatele kitsendusi ja täiendavaid kohustusi. Tsoonidesse jäävaid farme kontrollitakse viivitamata võimaliku nakkuse tuvastamiseks. „AS Vireen alustas eile sigade hukkamist ning toimetab korjused loomsete jäätmete käitlemise tehasesse,“ lisas Kalda.

Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult veterinaar- ja toiduameti volitatud isikud. Eesti Maaülikooli teadlased aitavad epidemioloogilise uuringu käigus välja selgitada, kuidas haigusetekitaja võis farmi pääseda. Farmis hiljuti läbiviidud kontrolli käigus bioturvalisuse nõuete rikkumisi ei tuvastatud.

„See juhtum tõendab veel kord, et praeguses olukorras tuleb sigade haigestumisest ja hukkumisest teavitada veterinaararsti või veterinaar- ja toiduametit ning kahtluse korral võtta kasutusele kõik ettevaatusabinõud taudi edasise leviku vältimiseks,“ lisas Kalda.

Ametile teadaolevalt transporditi 20. juulil farmist 30 siga Lääne-Virumaal asuvasse väiketapamajja. Nakkuse edasise leviku vältimiseks on kogu tapamajas olnud liha saadetud hävitamisele ning hoone ja inventar desinfitseeritakse.

Seakatku farmipuhangute vältimiseks alates 2015. aasta septembrist karmistunud bioohutusnõuded kehtivad kõigile seakasvatajatele üle Eesti.

Pane tähele

Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest). Ravi puudub ja taudi edasise leviku tõkestamiseks tuleb sead hukata.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatusele. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioohutuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Hetkel kuum