• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Koduvahetuslaen võib kalliks maksma minna

  kutseline maakler Liia Laid Domus Kinnisvarast Foto: Eiko Kink, Äripäev

  Kui klient otsustab kasutada koduvahetuslaenu, peab ta teadma, et tal tuleb nii müüdav kui ka ostetav korter laenu tagatiseks panna ja panga määratud perioodiks laenumaksed kahekordistuvad.

  “Koduvahetuslaen on nagu repotamine aktsiatega,” ütles Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman. Aktsiate repotehing on laen aktsiate tagatisel, repotehingu käigus müüb klient pangale väärtpabereid ning võtab kohustuse need kindlaksmääratud hinnaga ja ajal tagasi osta. Sisuliselt on tegu laenuga, kirjutab 3. novembri Äripäev kinnisvara rubriigis.
  “Meie ettevõte ei soovita klientidel juba aastaid koduvahetuslaenu kasutada, sest selle laenu intress on palju kõrgem kui tavalise kodulaenu oma. Ja koduvahetuslaenu puhul tuleb arvestada ka selle protsessi kõrvalkuludega, millest lõpuks kogunevad märkimisväärsed summad. Alati on kasulikum enne vana vara maha müüa ja siis alles uus osta,” kommenteeris Sooman.
  Vana korter tuleb müüa poole aastaga. Domus Kinnisvara kutseline maakler Liia Laid märkis pankade poliitika kohta, et olemasoleva objekti realiseerimiseks annab pank tavaliselt aega kuus kuud. “Sel perioodil on vaja tasuda küll vaid uue laenu intress, kuid teadaolevalt moodustab just esimestel aastatel laenumakse intress lõviosa igakuisest maksest,” tuletas ta meelde.
  Laid hoiatas, et koduvahetuslaenu kasutamisel pea kahekordistub igakuine kohustus kliendi jaoks, seda muidugi juhul, kui varasem eluase on välja ostmata. Kõige tavapärasem viis kodu vahetuseks on tema sõnul siiski see, et olemasolev kinnisvara müüakse ja pärast seda ostetakse uus kodu.
  Kui mingi uue koha ostusoov on suur, on võimalik sellele teha broneering ehk notariaalne võla­õiguslik leping, makstes selle eest paar tuhat eurot, soovitas Sooman. “Kui klient teeb selle sissemakse ära ilma panku kaasamata, siis ei jää ta mingil juhul pankade hammasrataste vahele,” ütles Sooman ja lisas, et kui inimene plaanib terve koduvahetusprotsessi ehitada üles vaid laenude peale, siis on risk põruda ülisuur. “Masu ajal nägin ise, et kui kellelgi oli pangaga sel hetkel koduvahetuslaen pooleli, kui see järsk ja kiire hinnalangus tuli ja turuväärtus langes alla kokkulepitud summa, siis need inimesed lõpetasid käed taskus ja kohvrid näpu otsas. Ei jäänud neile ka vana korterit alles,” tõi Pindi Kinnisvara juht näite lähiminevikust.
  Soomani sõnul on praeguseks õnneks alles väga vähe kinnisvara, mille laenujääk on veel üle turuväärtuse.
  “Kliendil tasub siiski enne vana kinnisvara müüki ja uue kodu ostu käia pangas konsultatsioonil. Paljud laenutooted, mida pangad pakuvad, on väga personaalsed. Kui eeltöö pangas on tehtud, jõuab tehinguni kahe-kolme nädalaga,” soovitas Laid.
  Aega hoiab kokku müük ja ost ühes tehingus. Laid tõi esile ka olulist ajakulu: “Inimesel on kõige mugavam vana müük ja uue ost ühes notariaalses tehingus vormistada ja pädeva maakleri kaasabil on see täiesti reaalne.”
  Igapäevaselt maaklerina tegutsev Laid tõi näiteks, et enamasti on nii ostetav kui ka müüdav objekt koormatud hüpoteekidega ja tihtipeale on mängus erinevad pangad, aga ka sel juhul on asjaajamise logistika võimalik sujuvalt ühte tehingusse sobitada ja valduste üleandmised nii korraldada, et nii müüja kui ka ostja lageda taeva alla ei jääks.
  Praegust kinnisvaraturu seisu kommenteerides tõi Sooman välja, et kevadel turg rahunes ja rahulik on see siiani. Oluline näitaja on tehinguaktiivsus, mis näitab selgelt, et ostjate arv on vähenenud ja pakkumiste arv kasvanud.
  2013. aastal tekkisid juba iseeneslikud enampakkumised. Kui korteri müügikuulutusel oli hind näiteks 40 000 eurot, siis müüdi see lõpuks 45 000 euroga. Müüjate eufooria on maha tõmmatud. Tänavuse aasta alguses oli Tallinnas püsti 4000 korteri pakkumist, septembri lõpu seisuga on see 5900, märkis Sooman.
  Riskivabam on vana enne müüa
  SEB eraisikute suuna arendusjuhi Triin Messimase sõnul on koduvahetuslaenu taotleja enamasti inimene, kes soovib osta uut korterit või maja olemasoleva asemele, mille ostmiseks on varem samuti laenu võetud.
  Messimase sõnul tuleb koduvahetuslaenu kasutamisel kindlasti arvestada riskide ja piirangutega. Pank analüüsib, kas laenusaaja maksevõime on piisav suurelt laenujäägilt intresside maksmiseks, kas olemasoleva eluaseme müügist saadav summa vähendab laenujääki nii palju, et edasised maksed oleksid jõukohased, ning kas uue kodu ja olemasoleva korteri väärtused kokku katavad väljaantud laenusumma.
  Koduvahetuslaenu suurimaks riskiks on Messimase sõnul olukord, kus senist eluaset ei õnnestu kokkulepitud aja jooksul soovitud hinnaga müüa, mistõttu tuleb taotleda osalise laenu tagastamise tähtaja pikendamist ja maksepuhkuse jätkamist. Pank ei pruugi aga seda võimaldada, sest laenuprojekti riskitase suureneb oluliselt: laenuvõtjal on jätkuvalt üleval kohustus, mis tõenäoliselt ületab tema maksevõimet.
  Kui täht­aega pikendatakse, tähendab see täiendavat tasu lepingumuudatuse eest ning seoses projekti riskisuse kasvuga võib kaasa tuua ka intressimarginaali kasvu.
  “Koduvahetuslaenu kaalumisel tuleb kindlasti need riskid läbi mõelda,” soovitas Messimas. “Igati turvalisem on muidugi kõigepealt olemasolev eluase müüa – vajadusel kolida ajutiselt üüripinnale või vanemate-tuttavate juurde – ja alles seejärel soetada uus kodu,” lisas ta.

  Koduvahetuslaen

  Võetakse selleks, et osta või ehitada uus eluase enne vana müümist.

  Saamiseks peab mõlemad kodud – nii uue kui vana – seadma pangale laenu tagatiseks. Lisatagatis võimaldab laenata suurema summa.

  Vana kodu tuleb realiseerida kokkulepitud tähtajaks, saadud rahast tagastatakse osa laenust.

  3 võimalust kodu vahetuseks

  Müüa olemasolev kodu enne uue ostmist. Eeldab ajutise elamispinna kasutamist või siis müügilepingus pikemat väljakolimise tähtaega, millega kaasneb risk, et ei saa uude korterisse soovitud ajal sisse kolida. Sobib neile, kelle olemasolev vara asub piirkonnas, kus ei toimu kinnisvaratehinguid väga palju, ja neile, kellele on oluline kindel müügihind. Jääb ära risk, et inimesel on mõlemad varad ja suur laenukoormus, kuid huvitatud ostjaid ei ole.

  Müüa olemasolev ja osta uus kodu samaaegselt. Keerulisem, õige ajastatus ja mitme osapoolega järjestikused tehingud on veidi riskantsemad. Eeldab, et kõigil osapooltel on aega ja teadmisi või siis väga kompetentsed nõuandjad.

  Osta enne uus kodu ja siis tegeleda olemasoleva müügiga. Risk, et olemasoleva vara müügiga läheb planeeritust kauem aega või ei ole võimalik saada soovitud hinda. Sobib neile, kellel on likviidne kinnisvara ning kes müüvad seda mõistliku hinnaga. Kindlasti peab arvestama, et kahe kinnisvara ülalpidamine on kulukam.

  Allikas: Swedbank

  Kommentaarid
  Maksepuhkus ei ole kohustuslik
  Kairi Koha, Danske Banki krediidivaldkonna juht
  Koduvahetuslaenud moodustavad marginaalse osa ülejäänud kodulaenutaotlustest. Selle laenu taotlemine ei ole ei tehniliselt ega ajaliselt tavalisest kodulaenu taotlemisest keerulisem. Tagatiseks seatakse nii uus kui ka praegune eluase, seda kõike ühes notaritehingus. Laenulepingus lepitakse kokku tähtaeg, mis ajaks tuleb vana kodu müüa. Selleks ajaks võimaldab pank kliendile ka üldjuhul laenu põhiosa maksepuhkust, tasuda tuleb vaid intressimakseid.
  Vanale kodule ostja leidmisel peab klient müügihinna arvel laenujääki vähendama. Pangaga kokku lepitud laenusumma tagastamisel vabastatakse see kinnisvara ka tagatiste hulgast.
  Suuremad kulud kodu­vahetuslaenu väljastamisel tulenevadki suuremast laenusummast, mis toob kaasa suurema lepingutasu ning suuremad notaritasud ja riigilõivu, kuna need sõltuvad tehingusummadest, näiteks hüpoteegisumma. Juhul kui maksepuhkust ei kasutata, kaasnevad ka märkimisväärselt suuremad igakuised laenumaksed.
  Kindlasti peab koduvahetuslaenu puhul mõtlema, mis saab juhul, kui vana kodu eest ei saada oodatavat hinda või ei õnnestu kokkulepitud aja jooksul vanale eluasemele ostjat leida.
  Arvestama peab samuti suuremate kulutustega, näiteks mõlemad eluasemed peavad olema kindlustatud ja kommunaalmakseid tuleb tasuda mõlema eest. Kõik need on ka põhjused, miks klientide seas koduvahetuslaenu vastu suurt huvi pole.
  Riski arvestamises erisusi ei tehta
  Teet Parring, Nordea Balti eraklientide väärtuspakkumise üksuse juht
  Nordea Pank on nõus ainult siis uut kodu finantseerima, kui kliendi maksevõime võimaldab mõlema kodu finantseerimist täissummas ja tavatingimustel. Kui maksevõime ei luba omandada kahte kodu ja täita kahe laenu tingimusi, siis tuleb olemasolev kodu enne uue soetamist müüa.
  Kuna me kahe kodu omandamisel eritingimusi maksevõimes pole nõus kohaldama, tekib meil küsimus, mis saab olemasolevast kodust. Kui vana kodu soovitakse lähiajal müüa, siis see ei too kaasa kliendile täiendavaid kulutusi. Kui aga soovitakse olemasolev kodu pikemaks ajaks alles jätta ning võib-olla ka välja ­üürida, siis tõstab pank vana kodu ostuks võetud laenul intressimarginaali, kuna pank pole üldjuhul valmis pikaajaliselt kahte soodsatel tingimustel eluasemelaenu kliendile alles jätma.
  Pole tavapärasest kulukam
  Anne PärgmaSwedbanki eraklientide finantseerimise osakonna juht
  Swedbanki pakutav kodu­vahetuse lahendus annab võimaluse olemasolevat vara müüa kuni 12 kuud ning sel ajal peaks kliendi maksevõime olema perekonnale jõukohane.
  Laenuprojekti menetlemine, kui uus vara on välja valitud ja kõik dokumendid olemas, võtab kuni ühe nädala ja tehingu planeerimine sõltub kõikidest osapooltest, kuid kuni 3 nädala jooksul tehinguni jõudmine on reaalne.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Roheelektrifirma uuendas börsiga tõotusi
Enefit Greeni börsile tulekuks on üliviljaka pinnase ette valmistanud nii pensionireform kui elektri kõrge hind, aga kas sellele langev tera on kasvujõuline, see alles hakkab selguma, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Enefit Greeni börsile tulekuks on üliviljaka pinnase ette valmistanud nii pensionireform kui elektri kõrge hind, aga kas sellele langev tera on kasvujõuline, see alles hakkab selguma, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Norra tegi otsa lahti - intressimäärad hakkavad tõusma
Norra keskpank tegi esimesena sammu ülilõdva finantspoliitika karmistamiseks, tõstes baasintressimäärasid 0,25 protsendile. Mitu keskpanka on varsti Norrast eeskuju võtmas.
Norra keskpank tegi esimesena sammu ülilõdva finantspoliitika karmistamiseks, tõstes baasintressimäärasid 0,25 protsendile. Mitu keskpanka on varsti Norrast eeskuju võtmas.
Raadiohommikus: Enefiti börsidebüüt, krüptovarad ja mure hariduse pärast
Nädala viimases hommikuprogrammis on fookus paljulubavatel investeerimisideedel ja Eesti haridussüsteemi tulevikul.
Nädala viimases hommikuprogrammis on fookus paljulubavatel investeerimisideedel ja Eesti haridussüsteemi tulevikul.
Eesti majaehituse pärandihoidja: aastas jõuan teha kuni 15 palkmaja
Eesti traditsioonilise ehituse hoidmise eripreemia pälvis tänavusel aasta tehasemaja konkursil Võrumaal Vastseliinas asuvas firmas Vipson Projekt käsitööna valminud palkmaja.
Eesti traditsioonilise ehituse hoidmise eripreemia pälvis tänavusel aasta tehasemaja konkursil Võrumaal Vastseliinas asuvas firmas Vipson Projekt käsitööna valminud palkmaja.