Sirje Rank • 18. november 2014
Jaga lugu:

Kuldsete viisade skandaal Portugalis kukutas ministri

Miguel Macedo
Miguel Macedo  Foto: Scanpix/Reuters

Portugalis puhkenud korruptsiooniskandaal skeemi ümber, mis annab kolmanda riigi kodanikele võimaluse investeeringute vastu elamisluba saada, viis sel nädalal ametist Portugali siseministri Miguel Macedo.

Macedo ütles, et skandaal on tema autoriteeti kahjustanud. Kuid oma osalust või süüd skandaalis minister eitas, vahendas Bloomberg.

Skeem on võimaldanud jõukatel välismaalastel, kes ei ole ELi kodanikud, saada Portugalis viieks aastaks elamisloa tingimusel, et nad investeerivad Portugali kinnisvarasse vähemalt 500 000 eurot. Seejärel on võimalus taotleda juba alalist elamisluba. Elamisluba annab ühtlasi õiguse ringi liikuda kogu Schengeni viisaruumis.

Majandusraskustes Portugal kehtestas skeemi välismaiste investorite riiki meelitamisseks.

Puhkenud skandaalis on ilmsiks tulnud, et elamislubasid on saadud ka väiksema investeeringu eest kui 500 000 eurot, vahe on aga läinud ametnikele ja muudele vahendajatele altkäemaksuks. Kinni on peetud kõrgeid ametnikke piirivalves ja immigratsioonitalituses. Kinnipeetuid süüdistatakse rahapesus, kelmuses, võimupositsiooni kuritarvitamises, korruptsioonis.

2012. a käivitatud skeem on Portugali toonud ligi miljardi euro väärtuses kinnisvarainvesteeringuid. Välja antud 1772 kuldsest viisast on 81% läinud Hiina kodanikele.

Sarnaseid skeeme kasutavad investeeringute riikide toomiseks ka Malta, Kreeka, Hispaania ja Läti. 

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt