Pille Ivask • 26. november 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Lõuna-Korea laveerib USA ja Hiina vahel

Lõuna-Korea lipp.
Lõuna-Korea lipp.  Foto: epa

Olles USA üks lähemaid liitlasi ning samal ajal üha suuremas majanduslikus sõltuvuses Hiinast, peavad Lõuna-Korea poliitikud laveerima osavalt kahe osapoole vahel, kirjutab Wall Street Journal.

Viimane taoline suurem probleem on näiteks USA soov Lõuna-Koreasse paigutada raketitõrjesüsteem.

USA meelest on süsteem vajalik Põhja-Korea heidutamiseks. Lõuna-Korea pole ametlikult oma poolehoidu ideele näidanud, kuna Peking, kes on Põhja-Korea patroon, on sellele vastu.

Lõuna-Korea valitsusametnik nentis, et tegu on pingelise olukorraga. „Hiina on meie kõige olulisem majanduspartner. Teisalt ei saa me aga nõrgestada julgeolekut,“ lausus ta.

Lõuna-Korea on olnud USA vankumatu partner külma sõja algusest peale. Siiski jäävad paljud Lõuna-Korea ametnikud Hiina poliitikaid kommenteerides ettevaatlikuks, eriti, mis puudutab Hiina toetust Põhja-Koreale ning Hiina tegevust Ida-Hiina mere aladel.

Siiski mõistetakse Lõuna-Koreas, et õitsvad majanduslikud suhted Hiinaga teevad keerukaks ajada poliitikat, kus suudetakse üheaegselt sõber olla nii „vanade“ kui „uute“ sõpradega.  

Lõuna-Korea majandusminister Jeong Eun-bo ütles, et Lõuna-Korea valitsusel on sageli poliitika valimisel raskusi. Ta märkis ka, et Hiina on riigi jaoks oluline turg, ent Washington jääb siiski olulisima partneri rolli. 

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt