Sirje Rank • 5. veebruar 2015 kell 9:38

Euroopa Komisjon prognoosib hinnalangust

Rahandusvolinik Pierre Moscovici  Foto: Scanpix/Reuters

Täna avaldatud talvises majandusprognoosis tõstis Euroopa Komisjoni euroala majanduskasvu väljavaadet, kuid inflatsiooniootusi tuli alla tõmmata.

Esimest korda euro käibeloleku ajaloos on euroalal tänavu aasta baasil hindade langust oodata - komisjoni prognoosi järgi 0,1%. Tuleval aastal kiireneb inflatsioon 1,3%-le, jäädes allapoole optimaalseks hinnatud 2% taset.

Majanduskasvu prognoosib Euroopa Komisjon euroalal tänavu 1,3% ja tuleval aastal 1,9%. Mullu novembris avaldatud sügisprognoosis olid näitajad vastavalt 1,1% ja 1,7%.

„Euroopa majanduskasvu väljavaated on täna pisut paranenud,“ ütles rahandusvolinik Pierre Moscovici. Kütuse hinna langus ja euro nõrgenemine on majandusele oluline ergutus. Samuti Euroopa Keskpanga veelgi lõdvenenud rahapoliitika.

Töötus püsib euroalal aga jätkuvalt kõrge, 11,2% sel ja 10,6% tuleval aastal. Hispaanias ja Kreekas püsib töötuse määr veel ka järgmisel aastal üle 20%, Saksamaal alaneb töötuse näit aga 4,8%-le.

Komisjon hoiatas Kreekat, et poliitiline ebakindlus võib pidurdada riigi majanduse toibumist. Prognoosis on Kreeka selle ja tuleva aasta majanduskasvu väljavaade kärbitud sügisel prognoositud 2,9 ja 3,7 protsendilt vastavalt 2,5 ja 3,6%-le.

Euroala eelarvedefitsiiti prognoosib komisjon tänavu keskmiselt 2,2% ja tuleval aastal 1,9% tasemel SKPst, võlatase peaks tänavu tipust läbi saama 94,4% tasemel SKPst.

Euroopa suurematest riikidest prognoosib Euroopa Komisjon majanduskasvu Saksamaal 1,5%, Prantsusmaal 1%, Itaalias 0,6%, Hispaanias 2,3%. Kõige kiiremini kasvab euroala riikidest tänavu Iirimaa majandus, 3,5%.

Balti riikidest jääb Eesti SKP kasv tänavu alla nii Lätile kui Leedule. Leedu SKP kasvab prognoosi järgi 3%, Läti majandus 2,9% ning Eesti SKP 2,3%.

Eesti peamistest ekspordipartneritest kasvab Rootsi majandus tänavu 2,3% ja Soome majandus 0,8%.

Hetkel kuum