• OMX Baltic−0,21269,3
 • OMX Riga−0,71915,86
 • OMX Tallinn−0,021 754,18
 • OMX Vilnius−0,32989,23
 • S&P 5000,285 631,22
 • DOW 300,5340 211,72
 • Nasdaq 0,418 472,57
 • FTSE 100−0,858 182,96
 • Nikkei 225−2,4541 190,68
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0096,28
 • OMX Baltic−0,21269,3
 • OMX Riga−0,71915,86
 • OMX Tallinn−0,021 754,18
 • OMX Vilnius−0,32989,23
 • S&P 5000,285 631,22
 • DOW 300,5340 211,72
 • Nasdaq 0,418 472,57
 • FTSE 100−0,858 182,96
 • Nikkei 225−2,4541 190,68
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0096,28
 • 17.03.15, 23:01

Maksuameti ahistavad kuupäevad

Mitu Äripäeva poole pöördunud raamatupidajat juhtis tähelepanu maksuameti jäikusele deklaratsioonide tähtaegades.
Raamatupidaja Merike Laur sooviks deklaratsioonide kuupäevade ühtlustamist.
 • Raamatupidaja Merike Laur sooviks deklaratsioonide kuupäevade ühtlustamist.
 • Foto: Andres Haabu
Raamatupidajad tegid ettepaneku, et tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (TSD) võiks saada esitada samal kuupäeval käibemaksudeklaratsiooniga (KMD). Ning see võiks toimuda palkade väljamaksmisele järgneva kuu 20. kuupäeval.
“Võiks viia KMD ja TSD esitamise ühele päevale ehk arvestus- ja väljamaksekuule järgneva kuu 20. kuupäevale, nagu see on Soomes ja Rootsis,” käis idee välja raamatupidaja Merike Laur.
Tema sõnul oleks uue süsteemi juurutamise puhul riigil vaid kümne päeva raha saamine nihkes, kuid pikas plaanis muudaks töö väikeettevõtjatele lihtsamaks. Ning praegu oleks hea ühisele kuupäevale üle minna, sest käibemaksu deklaratsiooni lisade (INFide) esitamise tõttu on käibemaksu tagastamine ettemaksukontole pisut kiirem ja valutum.
Laur nentis, et igas kuus on tal vaja esitada mitukümmend deklaratsiooni. “Mul on hea programm ja nende esitamine ei ole tehniliselt keerukas, aga muret teeb hoopis see, et mina ja minu töötaja ei saa kunagi võtta puhkust 14 päeva järjest, nagu seadus ette näeb, sest alati on vaja kuu algul korraks tööle tulla, et TSDd ära esitada. Ja siis 10 päeva pärast KMDd. Ja nii juba ligi 20 aastat...” rääkis Laur oma murest.
Praegune süsteem pole Lauri sõnul otstarbekas ka nendele firmadele, kellel oleks käibemaksu tagasi saada, et katta sellega palgamaksude kohustust.
“Mul kolm last kõik sünnitatud enne 10. kuupäeva”.
Raamatupidamisettevõtte Kirss Grupp OÜ omaniku Margt Kirsi sõnul on idee TSD ja KMD esitamine ühele kuupäevale viia olnud raamatupidajatel juba ammu jutuks.
“Põhiline on maksu arvestuse aspekt. Samas on aktuaalne ka puhkuste teema. Mul kõik kolm last on sünnitatud enne 10. või siis enne 20. kuupäeva, et väärtuslikku aega mitte kaotada. Kogu elu kulgeb arvestuse järgi, kas enne või pärast,” tõi Kirs humoorika näite.
Kirsi arvates puudutab see kuupäeva-teema paljusid teenusepakkujaid, kes ei kasuta alltöö tegijaid. “Iga kuu algus on niigi töine, (palgad, pangad) nii, et 20. kuupäev oleks palju mõistlikum ühe deklaratsioonide esitamise kuupäevana. Klientidel on ka alati segadus, et mida tuleb teha 10ndaks ja mida 20ndaks,” selgitas Kirs.
Uuendus mugavuse jaoks
Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Mailin Aasmäe sõnul aga tehtigi hiljutine tulu- ja sotsiaalmaksu (TSD) rakenduse uuendamine just nimelt selleks, et raamatupidajate tööd mugavamaks muuta.
“Selle tulemusel on alates märtsist võimalik TSD esitada mitte ainult koos ­KMDga, vaid isegi ühekorraga aasta lõpuni välja – siis peab aga kindlasti jälgima, et ette esitatud TSD-l deklareeritud väljamaksed selliselt tehakse ning maksud saavad ­õigel ajal tasutud või on siiski vaja ette esitatud TSD hiljem muuta,” selgitas Aasmäe.
Lauri sõnul tähendab maksuameti rakendus aga seda, et TSD deklaratsioonid tuleb esitada ette kuni aasta lõpuni. Kuid seda saab Lauri sõnul teha raamatupidamisbüroo vaid selliste firmade puhul, kellel on kindla kuupalgaga töötajad.
“Ettevõtted, kel tuleb iga kuu palka arvestada, ei saa seda rakendust kasutada. Kuidas ma saan keset märtsi esitada märtsi deklaratsiooni, kui ma arvestan märtsi palka alles aprilli algul ja maksan välja ka aprillis?” küsis Laur.
Rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Sigrid Laev märkis, et deklaratsioonide kuupäevade erinevus seati sisse just selleks, et ettevõtetel jääks mõistlikult aega nende jaoks andmete kogumiseks, töötlemiseks ja deklaratsioonile kandmiseks. “Vastasel juhul kuhjuksid kõik deklaratsioonid ühte kuupäeva. Praegu kehtiv lahendus hajutab koormust,” märkis Laev.
Mis on mis
TSD ehk tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioon
Tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsioon, mis tuleb esitada maksuametile iga kuu 10. kuupäevaks.
2015. aastast hakkas kehtima TSD uus vorm, mille aluseks on tulumaksuseaduse muudatused. Esimesel uuel vormil deklareeritakse 2015. aasta jaanuaris tehtud väljamaksed.
Suurimad muudatused seni kehtiva vormiga on lisadel 1 ja 2, kus maksusummasid hakkab maksumaksja asemel arvutama maksu- ja tolliamet. Seetõttu lisanduvad deklaratsioonile mitmed väljamakseliigid ning kord väljamakstud summade tagastamise/tasaarvestamise deklareerimine hakkab toimuma eraldi tabelis
KMD INF on käibemaksu deklaratsiooni lisa, kuhu tuleb esitada nende 1000euroste arvete andmed.
KOMMENTAARID
"Küsimus on töö korraldamises"
Lasse Lehis, Eesti Maksumaksjate Liidu juhatuse liige
Ma usun, et on väga palju töid, mida tuleb teha mitte ainult kaks korda kuus, vaid lausa iga päev. Näiteks ajalehe väljaandmine. Isegi presidendile ja peaministrile on asendamise kord olemas. Ma ei usu, et raamatupidaja amet nüüd nii palju tähtsam oleks, et teda asendada ei saa. Deklaratsioone saab ka varem esitada.
Kui need deklaratsioonid ühele päeva seada, siis hakkavad raamatupidajad kurtma, et nende töökoormus on ebaühtlane ja kogu kuu töö tuleb ühe päevaga ära teha. Eriti kui kliendid toovad andmed või dokumendid viimasel päeval. Seega küsimus on töö korraldamises, kus riigi abile ei maksta loota.
 
"Ettevõtjad ei peaks elama kümnepäevaste tsüklite rütmis"
Rutt Lillepea, raamatupidamisettevõte Eladne OÜ omanik
Idee on minu peas juba pikka aega keerelnud. Saaksin üks kord kuus keskenduda maksude deklareerimisele ja vähendada hiireklikke seoses maksuametiga poole võrra. Kuna teen raamatupidamist ka Soomes tegutsevatele ettevõtetele, on ilmselgelt aega kokku hoidev ja mugavam esitada neile kuu kohta üks deklaratsioon ja teha üks ülekanne.
Kuna Eesti on väikeettevõtete riik ja valdavalt kasutavad ettevõtted raamatupidamisteenuste sisse ostmist, oleks üks kord kuus deklareerimine minule, kui teenuse osutajale igati meelepärane. Ettevõtjad samuti ei peaks elama kümne päevaste tsüklite rütmis (kuu lõpetamine ja siis 10. ja 20. kuupäev ) .Samuti oleks väikeettevõtjale kokkuhoid pangateenuse näol maksta makse üks kord kuus . Üks kord kuus maksuametiga suhtlemine aitaks ettevõtjatel keskenduda ettevõtlusele, mille tagajärjel läheks majandusel aina paremini ja riik saaks seega rohkem makse koguda ja kõik oleksid õnnelikumad .
Eraldi teema on erisoodustuste deklareerimisega. Valdavalt jõuavad meile eelmise kuu dokumendid 10. -15.kuupäeval järgmisel kuul. Dokumentidest selgub näiteks, et on tehtud erisoodustusmakseid, mida oleks pidanud deklareerima kümnendal kuupäeval. Samas on TSD juba eelmise kuu kohta esitatud . Et olla korrektne maksumaksja lähen taaskord maksuameti lehele ja parandan juba kinnitatud deklaratsiooni ja seejärel vastan maksuameti küsimusele, et miks parandad ?
Ühise deklaratsiooni esitamine vähendaks kolmandiku võrra raamatupidajate riigile osutatava tasuta teenuse mahtu ja annaks raamatupidajatele ja ettevõtjatele vabamad käed oma tööaja planeerimiseks .
Ei ole viimasel viieteistkümnel aastal saanud samuti kaks nädalat järjest puhata, rikkudes sellega töö ja puhkeja seadust, rääkimata pikema puhkusereisi planeerimisest .
 

Seotud lood

Uudised
 • 13.01.15, 23:01
1000eurosed arved tõstsid raamatupidamise hinda
Mullu levinud retoorika, et 1000euroste tehingute deklareerimine ei suurenda halduskoormust ega too kaasa lisakulutusi, on nüüdseks ümber lükatud, sest raamatupidamisteenuse pakkujad on pidanud hindu tõstma.
 • ST
Sisuturundus
 • 10.07.24, 11:20
Põlvkondade vahetust tuleks hakata varakult planeerima
Kui oled midagi suure hoole ja armastusega üles ehitanud, on loomulik, et soovid tagada ka selle püsimise. Olgu tegemist ettevõtte või perekonna varade edasiandmise planeerimisega, siis LHV privaatpanganduses ollakse oma klientidele toeks, et korraldada põlvkonnavahetus sujuvalt.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele