26. märts 2015 kell 12:30

Hanso: Saudi Araabia ja Iraani vahel käib külm sõda

Saudi Araabia ründas Jeemeni mässulisi  Foto: EPA

Värske riigikogu liige ja Lähis-Ida asjatundja Hannes Hanso ütleb, et Lähis-Idas käib juba pikemat aega kahe suurriigi, Saudi Araabia ja Iraani vahel nähtamatu külm sõda, mille seekordseks tandriks on Jeemen.

Hanso rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et ametliku kaardi peal me lähitulevikus Jeemeni asemel mitut riiki siiski nägema ei hakka, vahendas ERR uudisteportaal. Saudi Araabia ründas ööl vastu neljapäeva Jeemenis Houthi šiiamässuliste võtmepositsioone, et taastada ametlik võim Jeemenis.

Kokku saadab Saudia Araabia Jeemenisse 100 hävituslennukit ja 150 000 sõjaväelast, kirjutas uudistekanal Al Arabiya. Hannes Hanso kinnitas, et Jeemeni ametlik ja rahvusvaheliselt tunnustatud president Mansur Hadi on palunud välist sõjalist sekkumist.

"Tegelikult saudide poolt oli see alles esimene sõjaline avang," arvas Hanso. Nimelt on ametlikult öeldud, et saudidele tulevad mässuliste vastu toeks sõjaliselt ka Jordaania ja Egiptus. Samuti on räägitud ka 10 riigi nn koalitsioonist. "Ametlik president Hadi on tegelikult palunud abi nii Pärsia lahe nõukogu riikidelt, kuus riiki on seal, Araabia Liigalt. Ma usun, et see koalitsioon lähipäevadel ilmselt mõnevõrra veel võib laieneda," rääkis Hanso.

Loe lisa ERR uudisteportaalist.

 

Hetkel kuum