Katariina Krjutškova • 21. september 2015 kell 11:45

Pentuse kaitsja: tõendid pole usaldusväärsed

Väino Pentuse kaitsja Marko Kairjak täna hommikul kohtumajja sisenemas.  Foto: Raul Mee

Autorollo kriminaalmenetlus jätkus täna Harju maakohtus kirjalike tõendite läbivaatamisega, ent süüdistatava Väino Pentuse kaitsja nimetas sisuliselt kogu tõendusmaterjali kahtlaseks.

Süüdistus 94 000 eurose kahju tekitamises

Väino Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige. 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Siim Roode.

Roodet ja Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähendamises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises. Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises.

Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist Autorollo põhivara hulgast.

Kokku kaotas Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.

 

Istungi alguses esitas kaitsja Marko Kairjak taotluse, et Väino Pentuse vastu esitatud hagi jäetaks läbi vaatamata tema isikliku pankroti tõttu. „Kui isiku suhtes on algatatud võlgadest vabastamise menetlus, ei saa tema vastu nõudeid esitada,“ teatas Kairjak. Samal põhjusel jäeti ka tsiviilkohtus Pentuse vastu esitatud hagi läbi vaatamata.

Ringkonnaprokurör Vallo Kariler taotlusega ei nõustunud, sest tema sõnul on kohus juba hagi menetlusse võtnud ning selles menetlusstaadiumis pole enam mõtet sel teemal arutada. Vastaspoolte vahel läks vaidluseks, mistõttu kutsus kohtunik nad korrale ning lahkus ise hetkeks saalist.

Naasnud kohtunik teatas, et ei rahulda taotlust ning seejärel alustati prokuröri kirjalike tõendite läbivaatamist. Need näitavad eeskätt, et Autorollo oli maksejõuetu juba 2008. aastast ning olukord vaid kehvenes ja sellest tuleneb ettevõtte juhtide Pentuse ja Siim Roode pahatahtlik käitumine: maksevõime oluline vähendamine ja püsiva maksejõuetuse süvendamine.

Prokuröri tõendite seas oli Autorollo pankrotihalduri kuriteoavaldus rohkete lisadega, teiste seotud osapoolte pankrotiavaldused ja hoiatused, Harju maakohtu registrist pärinevad ettevõtte dokumendid, raamatupidamisdokumendid ja palju muud.

Kairjak sõnas, et tõendid pole asjakohased ega usaldusväärsed. Tema väitel ei saa Autorollo maksejõuetuse määramiseks kasutada pankrotihalduri ega võlausaldajate hinnanguid, vaid vaja läheb ekspertiisi. Samuti tõi ta näiteid Autorollo majandusnäitajatest, mis tõendasid ettevõtte edukat toimimist kõnealusel ajal.

Tunnistajaid oodatakse Autorollo kriminaalasjas tunnistajapinki oktoobri alguseks. Teiste seas on oodatud ka endine välisminister Keit Pentus-Rosimannus abikaasa Rain Rosimannusega. Seni arutatakse kohtus kõikvõimalike teiste tõendite üle.

Hetkel kuum