Raido Neemre • 22. september 2015 kell 17:09

Kovacevich: Hiina ei ole globaalne kasvumootor

Foto: EPA

Endine Wells Fargo juht Dick Kovacevich märkis täna, et Hiina majandus on aeglustunud seetõttu, et ülejäänud maailma majandus on aeglustunud, mitte selle pärast, et Hiina on maailma majanduskasvu mootoriks.

“Kuniks nende siseriiklik majandus on domineerivam, reageerivad nad lihtsalt maailma majandusele,” sõnas ta, viidates riigi jõupingutustele minna üle tarbijate juhitud majanduselt mudelile, mille peamiseks edasiviijaks on pigem eksport ja investeeringud, vahendab CNBC.

“Kõik räägivad, et Hiina majandus on aeglustumas. Ei, maailma majanduskasv on aeglustumas. Kontrastina läheb USA majandusel hästi, kuna riik ei sõltu vaid ekspordist ning suudab kasvada ka sõltumata ülejäänud maailma majanduskasvust,” märkis Kovacevich.

Hiina šokeeris eelmisel kuul globaalseid turge oma valuuta ootamatu devalveerimisega. Sammu eesmärgiks oli toetada riigi eksporti ning see oli märk sellest, et Hiina majandus aeglustub enam, kui varasemalt arvati.

Kissinger Associates’i asejuht Robert Horm hoiatas, et veel on liiga vara öelda, kas Hiina majanduse aeglustumine on saavutanud põhja või mitte, kuna riik ei ole võrreldes mõne teise riigiga nii läbipaistev.

Tema sõnul aga teeb president Xi Jinping õieti, kui lubab turujõududel mängida suuremat rolli Hiina majanduses.

Kovacevich sõnas, et tema usub, et riigiomandis olevad ettevõtted on osa probleemist ning et Hiina peaks mõned riigiettevõtted erastama. Erastamine motiveeriks ka teisi ettevõtteid konkurentsivõimelisemaks muutumisel.

Hormatsi sõnul on protsess juba alanud, kuid probleem seiseb selles, et riigi omandis olevad ettevõtted on hiiglasuured. Sellel põhjusel saavad nad toetust lisaks Hiina Kommunistlikule parteile ka mõjukatelt kohalikelt kuberneridelt, kes võitlevad agaralt kõikide koondamiste vastu, mis on seotud erastamisega.

 

.

Hetkel kuum