• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Eesti akutöötleja on Peipsi taga oluline tööandja

  Ecometal Investi juht Avo Kaasik.Foto: Andras Kralla

  Narva Vene piirist vähem kui 100 km kaugusel Slantsõ linnas on pliitootmisega tegelev Eesti ettevõte Ecomet Invest oluline tööandja, keda toetab ka kohalik omavalitsus.

  Asutatud 1999.

  Omab Venemaa tütarettevõtet „Ecorusmetal“, kelle põhitegevus on kasutatud pliiakude kogumine, nende ümbertöötlemine keskkonnaohutut tehnoloogiat kasutades ning plii ja pliisulamite tootmine Peipsi järve taga Slantsõs Loode-Venemaal.

  Omab Eesti tütarettevõtet ERM Service OÜ, kelle põhitegevusala on plii müük Euroopas.

  Ecorusmetal ehitas laokompleksi juba 2007-2008, 2012 suvel algas kasutatud pliiakude ümbertöötlemistehase ehitus.

  Eesmärk on tehas 2016. aastal täismahus käima saada ja kasumit teenida.

  Juhatuse liikmed: Avo Kaasik, Aare Männa

  Omanikud:Ambient Sound Investments OÜ (Toivo Annus, Ahti Heinla, Priit Kasesalu, Jaan Tallinn) (17,87%),Itaalia firma ENGITEC TECHNOLOGIES S.P.A. (15,48%),EFM Holding OÜ (Kaido Haamer) (14,89%),Harilaid OÜ (Aare Männa) (12,01)Masa Invest OÜ (Avo Kaasik 55% ja Ingman Development Oy Ab 45%) (11,91%), Indrek Sepp Konsultatsioonid OÜ (Indrek Sepp) (9,83%),Vestman Energia AS (suurosaslus Aivar Berzin, Merit Berzin) (5,96%), Alving OÜ (Jaan Puusaag)(4,3%), Storensen OÜ (Jaanus Paeväli) (4,17%), Sapling Capital OÜ (suurosalus Aare Võsu, Heidi Võsu) (3,57%).

  Allikas: ettevõtte majandusaruanne

  Kuidas läheb Ecomet Investil Venemaal äri ajades, rääkis ettevõtte juht ja üks omanikke Avo Kaasik.
  Kuidas Ecomet Investil Venemaal läheb? Kas aasta lõpul saate rääkida tulust?
  Ecomet Investi tütarettevõte Venemaal Ecorusmetal alustas pliiakude ümbertöötlemist ja pliitootmist aasta alguses, kuid kogu aasta oleme veel käivitusfaasis. Selle aasta ümbertöötlemismahuks kujuneb umbes 8000 tonni akusid, mis on umbes 25% tehase tootmisvõimsusest. Tänavu häälestasime seadmeid ja katsetasime uut tehnoloogiat.
  Pliipasta topelt-desulfureerimist teistel sarnastel tehastel ei ole ning selle käivitamine on inseneridele aeganõudev töö. Selle tehnoloogia abil väheneb oluliselt jäätmete kogus ja plii väljatulek ning puhtusaste suureneb. Selle aasta käive tuleb 7-8 miljoni eurot. Tehase käivitusperioodi tõttu jääme sel aastal veel kahjumisse.
  Milles täpselt seisneb Venemaa tütarettevõtte tegevus ja milles emaettevõtte tegevus Eestis?
  Tütarettevõte Ecorusmetal tegeleb pliiakude ümbertöötlemise ja pliitootmisega. Tehase ehitus algas 2012. aasta suvel ja seadmete paigaldus lõppes 2014 lõpus. Emaettevõte Eestis (AS Ecomet Invest) on valdusettevõte, mis tegeleb strateegia väljatöötamise ja selle realiseerimise ning tehase juhtimise ja finantseerimisega.
  Millised on lähiaja plaanid ja kaugemad perspektiivid? Kas tütarettevõte teeb koostööd ka Eestiga?
  Järgmisel aastal on plaan saavutada tehase nominaalvõimsus ja töödelda ümber 30 000 tonni akusid ja suurendada käivet vähemalt 20 miljoni euroni. Loomulikult on plaanis kasumit teenida ja järgmistel aastatel tehast stabiilselt opereerida. See puudutab järgmist paari-kolme aastat.
  Edasi peame vaatama, kuidas pliiturg areneb ning milline on seis Venemaal. Ecometil on arenguplaane, kuid nendest on vara rääkida.
  Mis puutub koostöösse Eestiga, siis oleme palju seadmeid, mahuteid, tõstukeid ja metallkonstruktsioone ostnud Eesti ettevõtjatelt, samuti osa projekteerimistöid tellinud Eesti projekteerijatelt. Plii transport käib samuti osaliselt läbi Eesti sadamate. Nii et meie investeeringu abil on paljud Eesti ettevõtjad ja logistikud saanud tööd.
  Kuidas on mõjutanud vastastikused sanktsioonid teie ettevõtte tegevust?
  Otseselt ei ole sanktsioonid meie tegevust mõjutanud ja loodan, et see nii ka jääb. Slantsõ kohalik omavalitsus toetab meie ettevõtmist, kuna anname tööd ligi 90 kohalikule.

  Linn Venemaal Leningradi oblastis Pljussa jõe ääres, alla 100 km Narvast lõunas.

  Vene keeles tähendab linna nimi põlevkivi. Linna majandus tugineb põlevkivi kaevandamisel ja töötlemisel. Kunagi eksporditi põlevkivi ka Eestisse, kus seda Narva elektrijaamas põletati.

  Kui 2005. aastal ettevõte Narva Elektrijaamad lõpetas Slantsõ põlevkivi sisseostu lepingutingimuste rikkumise tõttu, tekitas see Slantsõs tõsise sotsiaalmajandusliku kriisi.

  Elanike arv oli viie aasta eest 33 587.

  Allikas: vikipeedia

  Kuidas on õnnestunud ajada äri praeguse ajani, kui vaadata, et mitmed Eesti ettevõtted on sunnitud Venemaalt lahkuma?
  Eks raskusi ole ettevõtjatel igal pool, kuskil ei tule midagi kergelt. Kuna meie tehase jaoks on 2015 käivitusaasta, siis uued väljakutsed seisavad meil kindlasti ees edaspidi. Võimalik, et mõned ettevõtjad, kes on Venemaal äri pidanud sulgema, on rohkem suunatud eratarbijale ja sel juhul on ehk olnud tegu kohalike tarbijate meelsusega ja sanktsioonidega.
  Meie äri on B2B äri (business to business – ettevõtetevaheline äri - toim) ja väga rahvusvaheline, sest ostjad on suured rahvusvahelised akutootjad ja metallikauplejad.
  Mis on põhilised murekohad äri ajamisel Venemaal?
  Venemaal võtab asjaajamine kaua aega võrreldes Eestiga. Erinevaid riigiameteid on väga palju. Kuna meie tehas käitleb ohtlikke jäätmeid, siis kehtivad meile ka üliranged keskkonna-, projekteerimis- ja ehitusnormid.
  Töötajaid tuleb koolitada ja palju nõuda, et tööviljakus oleks tagatud. Juhtkonna roll protsesside kontrollimisel ja inimeste juhtimisel on Venemaal oluliselt suurem võrreldes Eestiga.
  Venemaal on väga tähtis suulistest kokkulepetest kinnipidamine, nii nagu ka kõikjal mujal, kuid selle vahega, et seal suheldakse telefoni teel ja üksteisega kohtudes rohkem kui Eestis. Eestis saab paljusid asju e-kirja teel korda ajada, Venemaal mitte. Maksete tegemisel peab arvestama paari-kolme päevase viivisega, tihti käib arvestus nädalate kaupa.
  Eelmise aasta (ja ka üle-eelmise) majandusaruandes ütlete, et müügitulu ei ole saanud ja on vaid tekkinud kahjum.
  2014. aastal meil müügitulu veel ei olnud, kuna tehase seadmed said paika sama aasta lõpus. Müügitulu tekkis sel aastal. Venemaa seadused nõuavad, et kõik välisvaluutas antud laenud (meil on eurodes) tuleb konverteerida bilansipäeval rublasse. Seoses rubla olulise nõrgenemisega eelmise aasta lõpus tekkis ka meil laenude ümberhindlusest kahjum, mis tuleb aktsionäridel ja tulevikus teenitavast kasumist katta.
  2014. aasta majandusaruande põhjal tasus Ecomet Invest tütarettevõtte arveid, mille tulemusena on Ecomet Investi kui emaettevõtte kulud ülehinnatud ja kasum alahinnatud. Selle tulemusena on kogu grupil kahjum ja omakapital negatiivne. Kas võtate midagi ette?
  2014. aasta kahjum tekkis suuresti laenude konverteerimisest rubladeks ning seoses rublakursi nõrgenemisega tekkis kahjum kogu grupil. Konsolideerimata omakapital on 7,1 miljonit eurot, kuid konsolideeritult on omakapital negatiivne. Selle lahendame ära omanikulaenude osalise konverteerimisega omakapitaliks. Vajadusel on omanikud valmis ettevõtet finantseeringuga toetama.
  Eesmärk on tehas tuleval aastal täismahus käima saada ja kasumit teenida. Venemaa riske tuleb analüüsida ja nendega arvestada. Meie tehas asub Peipsi taga Slantsõs ja see on ainus selline tehas kogu Loode-Venemaal. Tuleb rahulikult oma tööd teha ja mitte paanikasse sattuda ümber toimuvast. Raskusi on ettevõtjatel igal pool, kuid ei tohi alla anda.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Ivo Suursoo: sektoriaalsed langused on paratamatud, aga nendega oleme ju harjunud
Kui riik suudab Euroopa Liidu taastefondi rahad sügiseks majandusse tuua, siis pigem jääb majanduskasv plussi, kirjutab IT-ettevõtja Ivo Suursoo vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kui riik suudab Euroopa Liidu taastefondi rahad sügiseks majandusse tuua, siis pigem jääb majanduskasv plussi, kirjutab IT-ettevõtja Ivo Suursoo vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Tallinna börs pani punasele nädalale rohelise punkti
Kogu nädala langenud Nasdaq Tallinn sulgus täna 0,42% plusspoolel. Tõusupäev oli ka teistel Balti börsidel.
Kogu nädala langenud Nasdaq Tallinn sulgus täna 0,42% plusspoolel. Tõusupäev oli ka teistel Balti börsidel.
Mait Raava: tõhus juhtimisvahend, lühendiga TTK
Tasakaalus tulemuskaardist (TTK) on saanud juhtidele väga hea abivahend finantsmüoopiast vabanemiseks ja strateegiast suure pildi nägemiseks. TTK suurim väärtus on strateegiast hästi arusaadava tervikpildi loomine, mis võimaldab ettevõttes tuua kõik „ühele lehele“, kirjutab juhtimiskonsultant Mait Raava.
Tasakaalus tulemuskaardist (TTK) on saanud juhtidele väga hea abivahend finantsmüoopiast vabanemiseks ja strateegiast suure pildi nägemiseks. TTK suurim väärtus on strateegiast hästi arusaadava tervikpildi loomine, mis võimaldab ettevõttes tuua kõik „ühele lehele“, kirjutab juhtimiskonsultant Mait Raava.
Läti sadamate aasta alguse tõus hakkab haihtuma
Läti sadamates algas aasta tõusuga, millele andsid hoogu juurde siis alles õhus olnud sanktsioonid, nüüd on oodata transiidi kahanemist, vahendas Läti Raadio.
Läti sadamates algas aasta tõusuga, millele andsid hoogu juurde siis alles õhus olnud sanktsioonid, nüüd on oodata transiidi kahanemist, vahendas Läti Raadio.
Natalja Mõkolska: ka Ukraina ettevõtted võitlevad eesliinil, tehke nendega äri
Lahinguid pidava sõjalise armee kõrval on ülioluline ka n-ö äripataljon, kes oma tegevuse jätkamisega hoiab riiki käigus ja teenib vaenlase vastu võitlemiseks raha, rääkis Pärnu juhtimiskonverentsil ukrainlanna Natalja Mõkolska, kes on strateegiliste muutuste ekspert ning endine Ukraina majandusarengu ja kaubanduse ministri asetäitja.
Lahinguid pidava sõjalise armee kõrval on ülioluline ka n-ö äripataljon, kes oma tegevuse jätkamisega hoiab riiki käigus ja teenib vaenlase vastu võitlemiseks raha, rääkis Pärnu juhtimiskonverentsil ukrainlanna Natalja Mõkolska, kes on strateegiliste muutuste ekspert ning endine Ukraina majandusarengu ja kaubanduse ministri asetäitja.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.