Kadi Neemre • 7. oktoober 2015 kell 17:41

USA turul on kinnisvaramull?

Foto: Reuters

Kodu hinnad on taas tõusuteel ning hinnakasvu toidab lisaks suurenenud nõudlusele ka vähene pakkumine.

Augustis kasvasid USA-s kodude hinnad kinnisvaraturul ligi 7% võrreldes aastatagusega, selgub CoreLogic’i värskest raportist, vahendab CNBC. See on suurem aastane kasv kui mais ja juunis. 

“On selge, et majade hinnatõus on viimasel ajal kiirenenud,” tõdesid Capital Economics analüütikud; näiteks veebruaris tegid kinnisvara hinnad 4,8% tõusu, aga augustis juba 7% kasvu.

“Tõepoolest, majade pakkumine turul on viimase 10 aasta madalaimal tasemel,” lisati.

Kuigi kodude hinnad ei ole üle terve riigi veel jõudnud eelmise kinnisvarabuumi tipptasemeni, on mõnede piirkondade turud juba selle taseme ületanud.

Mõned analüütikud väidavad nüüd, et turg on hullemas mullis kui hävingut toonud buum 2006. aastal. Argumendina tuuakse välja, et kodude hinnad on praegu nii kõrged, et paljud inimesed ei saa omale kodu soetamist lihtsalt lubada. Majade hindu ei ole kergitanud aga mitte lõppkasutajate nõudlus, vaid pigem uusehitiste vähesus, kunstlikult madalad intressimäärad ning institutsioonid ja välismaalastest ostjad.

Kinnisvaraanalüütik Mark Hanson viitab, et institutsioonid ja välisostjad, kes on turul aktiivsed olnud alates 2012. aastast, ostavad kokku kehvas seisukorras ja madalate hindadega maju, samuti uusehitisi ning maksavad kinnisvara eest sularahas.

Ta kutsub praegust olukorda eelmise kinnisvarabuumi täpseks koopiaks.

Hoolimata sellest, et intressimäärad on täna oluliselt madalamad kui nad olid kinnisvarabuumi ajal, on kinnisvara täna märkimisväärselt kallim. Tänased ostjad ei maksa mitte ainult intresse laenu pealt, vaid nad peavad maksma ka laenu põhisummat. Laenu saamiseks nõutud sissetulek peab täna olema samuti palju kõrgem, kui see oli varem. See loobki kinnisvaraturul äärmiselt keerulise olukorra. 

 

Hetkel kuum