Katariina Krjutškova • 11. detsember 2015 kell 14:15

Väino Pentus võidakse süüdimatuks tunnistada

Autorollo kriminaalasjas süüdistatav Väino Pentus kohtusaalis.  Foto: Andras Kralla

Autorollo kriminaalasi võttis üllatava pöörde, sest eile rahuldas Harju maakohus taotluse, milles süüdistatava Väino Pentuse kaitsja nõudis Pentusele psühhiaatrilist ekspertiisi.

Taotluse eesmärk võib olla tõendada, et Autorollo juhatuse liige Väino Pentus polnud võimeline vastutama oma tegude eest 2010. aasta kevadel, kui veofrima tühjaks kanditi. Kui Pentus tunnistatakse süüdimatuks, võib see ta kriminaalvastutusest päästa.

Väino Pentuse kaitsja Marko Kairjak ütles Äripäevale, et ta ei saa taotluse sisu täpsemalt kommenteerida. „Teie küsimus puudutab kinniseks kuulutatud kohtuistungil arutatut, mistõttu ei saa ükski istungil osalenu sellega seoses midagi delikaatsete isikuandmete kaitseks avaldada ja selline avaldamine oleks karistatav,“ ütles ta.

Samuti on spekuleeritud, et süüdimatuks tunnistamine võib mõjutada tagantjärele Väino Pentuse isikliku pankroti kohta tehtud otsuseid. Ringkonnaprokurör Vallo Kariler ütles, et hetkel nad ei tea, milliste tegude eest vastutuse kohaldamist võiks ekspertiisi tulemus mõjutada. Ehk siis pole kindel, kas süüdimatuse kaasa toova seisundi tuvastamine kõigutab isiku võlgadest vabastamise menetlust.

Tänu võlgadest vabastamise menetlusele pääses Väino Pentus ka Autorollo tsiviilasjast. Teisalt on ta varasemates usutlustes võtnud Autorolloga toimunus süü enda õlule ning püüdnud oma eksministrist tütre Keit Pentus-Rosimannuse ja mõjuka reformierakondlasest väimehe Rain Rosimannuse rolli Autorollo saagas täiesti olematuks rääkida.

Ehkki perekond Rosimannus on tsiviilkohtu teise astme otsusega Autorollos toimunud eest vastutavaks tunnistatud, pääsesid nad kriminaalasjas süüdistustest.

On selge , et psühhiaatrilise ekspertiisi teostamine pikendab Autorollo kriminaalmenetlust. „Ajagraafikule tähendab see seda, et enne ekspertiisi vastuse selgumist ei saa edasisi samme planeerida,“ ütles Kariler. Ta lisas, et ekspertiisi teostamise kiirus sõltub, kui pikad on järjekorrad selliste ekspertiiside tegemiseks.

Konkreetseid ekspertiisiküsimusi ei ole kohtule veel edastatud, neid hakatakse arutama tuleval reedel kohtuistungil.

Autorollo kriminaalasjas on kohtus ütluste andmisest keeldunud nii Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus tunnistajatena kui ka süüdistatavad Siim Roode ja Väino Pentus.

Hetkel kuum