Pille Ivask • 13. detsember 2015 kell 11:15

Põgeniku lugu: pastakamüüjast tööandjaks

Abdul Halim al-Attar Beiruti tänavail pastakaid müümas.  Foto: epa

Süüria sõjapõgenik Abdul Halim al-Attar avas tänu rahva annetustele Liibanonis kolm toitlustuskohta, kuhu ta on palganud ja palkab edaspidigi tööle teisi põgenikke.

Al-Attar lubas talle tava- ja sotsiaalmeedias suure tähelepanu alla sattumise tulemusel annetatud raha kasutada selleks, et aidata teisigi Süüria põgenikke. Ja mees on oma lubadust pidanud – ta on rajanud pagariäri, kebabiputka ning restorani. Ta on palganud kokku 16 Süüriast pärit asüülitaotlejat. Kogu lugu sai aga alguse ühest al-Attarist tehtud fotost, mis jäädvustati, kui ta veel väikelaps süles tänaval pastakaid müüa üritas.

26. august 2015. Portaali Conflict News asutaja ning aktivist Gissur Simonarson postitab Twitterisse foto, mis püüab inimeste tähelepanu üle kogu maailma. Pildil on Süüria põgenik, kel on süles magav neljaaastane tütar. Mees püüab meeleheitlikult Beiruti tänavail möödujaile pastakaid müüa. Müügiedust sõltub, kas kodus ootaval perel on kõhud täis või mitte. 

Simonarson ei piirdunud aga üksnes pildi postitamisega, ta rajas ka internetiplatvormi, kus soovijad said al-Attari rahaliselt toetada. Esialgu plaaniti kokku koguda 5000 dollarit. Sellest summast sai lõpuks aga 191 000 dollarit. Annetati näiteks nii Suurbritanniast, Prantsusmaalt, Norrast, Saudi Araabiast, Ameerika Ühendriikidest kui ka Rootsist. 

33aastane al-Attar lausus, et tal polnud aimugi sellest, et teda pildistatakse, kirjutab Independent. Samuti oli ta siiralt üllatunud tähelepanust, mille ta sai, kui pilt temast ja tema magavast tütrest internetiavarustesse jõudis.

Intervjuus Associated Pressile lausus al-Attar, et lisaks ettevõtlusega alustamisele on ta 25 000 dollarit saatnud Süüriasse oma perekonnale ja sugulastele. „Mitte ainult minu elu ei muutunud, ka minu laste elud muutusid, samuti nende inimeste omad, keda ma Süürias aitasin,“ lausus ta.

Suur elumuutus

Al-Attar räägib, et tema elu on muutunud tundmatuseni. Kui varem pidi kogu pere elama ühes toas, siis nüüd on nad kolinud kahetoalisesse korterisse. 4aastane Reem, kellega al-Attar pildil poseerib, on mehe sõnul saanud juurde palju uusi mänguasju. Tema 9aastane poeg Abdullelah sai pärast kolmeaastast pausi taas kooli minna.

Enne Liibanoni jõudmist elas al-Attar ning tema perekond Yarmoukis, Palestiina põgenikelaagris. Al-Attar töötas šokolaadivabrikus. Siis aga algas Süüria kodusõda ning laager pommitati maatasa. Inimesed lahkusid ning püüdsid end sisse seada Liibanonis, kus praeguseks on elukoha leidnud umbes 1,2 miljonit Süüria põgenikku. Neist kaks kolmandikku on töötud.

Raskused raha kättesaamisega

Al-Attari loo muinasjutulikkust vähendab asjaolu, et kogu raha mees siiski kätte pole saanud. Ta on kogusummast kätte saanud üksnes 40 protsenti, vähe sellest, maksevahendajad PayPal ning Indiegogo kahmavad endale pea 20 000 dollarit erinevaid teenustasusid. PayPal ei tegutse Liibanonis ning raha toob üks kampaaniasse kaasatu väikeste summade kaupa Dubaist.

„Näha, et ta avas oma restorani ning tema lastega tundub kõik korras olevat, teeb mind tõesti õnnelikuks,“ lausus Simonarson väljaandele Mashable. Samas nentis ta, et on äärmiselt pettunud selle üle, kui keeruliseks on ostunud raha toimetamine abivajajale. Samuti on ta pettunud, et põgenikel ei ole võimalust avada Liibanonis pangakontot.

Hoolimata sellest, et raha kättesaamine on osutunud keerukaks ning ta ei või iial kindel olla, kas ta kogu talle annetatud raha üldse kätte saab, on al-Attar õnnelik. „Ma pidin oma raha investeerima, et see kaotsi ei läheks. Kui jumal tahab sulle midagi anda, siis selle sa ka saad,“ sõnas al-Attar.

Hetkel kuum