Äripäev • 29 jaanuar 2016

Läti gaasimonopol müüs endast suure tüki

Ruhrgas vähendas oma osalust Läti gaasimonopolist.  Foto: epa

Eile omandas Euroopa Liidu riikide kontrollitav Marguerite Fund 28,97% Läti gaasimonopoli Latvijas Gaze aktsiatest.

Mis on Marguerite Fund?

Euroopa riigi pankade ja finantsstruktuuride loodud Marguerite Fund kannab täisnime The 2020 European Fund for Energy, Climate Change and Infrastructure. See keskendub taristu suurinvesteeringutele ja otsib pikaajalisi tasuvaid projekte. Fondi kuuest asutajast igaüks on sellesse panustanud 100 miljonit eurot. Fondis on osalus ka Euroopa Komisjonil.

Kes moodustavad Marguerite Fundi?

Caisse des Depots et Consignations, Prantsusmaa, riigifirmaCassa Depositi e Prestiti, Itaalia, kontrollpakett riigi käesInstituto de Credito Oficial, Hispaania, riigifirmaKfW, Saksamaa, riigifirmaPKO Bank Polski, Poola, osaliselt riigifirmaEuroopa Investeerimispank, osanikud 28 ELi riiki

Osaluse müüjaks oli Saksa Uniper Ruhrgas International GmbH, kellele jääb ettevõttes 18,26% osalus.

Latvijas gaze suurimaks aktsionäriks jääb endiselt Venemaa Gazprom, kellele kuulub 34% aktsiapakk. Marguerite Fund on 28,97%ga suuruselt teine osanik, järgmine on Uniper Ruhrgas International GmbH (18,26%), edasi tulevad Itera Latvija (16%) ja väikeaktsionärid (2,8%).

Tehingu summat osapooled ei avalikustanud, kuid Läti meedia hinnangul omandas Marguerite Fund 11,559 miljonit aktsiat umbes 115 miljoni euroga (aktsia hind Riia börsil on 1,4 eurot).

Ruhrgas otsustas 2014. aastal Läti gaasist väljuda ja pakkus tehingut Läti valitsusele. Lätil polnud selliseks ostuks raha – Ruhrgas küsis aktsiapaki eest 220 miljonit eurot.

Eelmise aasta märtsis võttis Läti valitsus vastu otsuse tükeldada Latvijas gaze, oktoobris läbis energiaseaduse muudatus Seimis ka esimese lugemise. Latvijas gaze juhatuse esimees Aigars Kalvitis on öelnud, et niipea, kui Seim seadusemuudatuse vastu võtab, kaebab firma selle kohtusse.

Hetkel kuum