Sirje Rank • 5 veebruar 2016

Hiina läks päikeseenergia turu liidriks

Päikeseenergial töötav tankla Hiinas  Foto: Scanpix/Reuters

Maailma suurim energia neelaja Hiina läks installeeritud päikeseenergia tootmise võimsustelt mööda Saksamaast, mis oli senine liider.

Läinud aastal lisas Hiina päikeseenergia tootmisvõimsusi 15,1 GW ulatuses, kasvatades kogumahu 43,2 GW-le. See moodustab rohkem kui neljandiku mullu maailmas lisandunud võimsustest ja kolmandiku Hiina päiksepaneelide toodangust, teatas täna Hiina riiklik energiaadministratsioon.

Alates 2011. aastast on Hiina päikeseenergia tootmisvõimsusi ligi 13 korda suurendanud, näitavad agentuuri Bloomberg andmed. Võrdluseks oli Saksamaal installeeritud päikeseenergia tootmisvõimsusi läinud aasta lõpus 38,4 GW. USAs oli näitaja 27,8 GW.

Maailma suurim kliima soojenemist põhjustavate gaaside emiteerija tahab suurelt panustada just päikeseenergiale, et selle abil täita antud lubadus heitmeid vähendada. Hiina on ka maailma suurim päiksepaneelide tootja ning suurem nõudlus koduturul aitab vähendada sõltuvust eksporditurgudest.

Toodetud päikeseenergia hulk pole paigaldatud uute võimsustega samas taktis siiski veel suurenenud, nendib Bloomberg.

Jaanuaris Davosis toimunud maailma majandusfoorumil rõhutasid Hiina esindajad energia tuleviku üle toimunud debattides samuti päikeseenergia arendamist kui Hiina jaoks olulist riiklikku prioriteeti.  

Kõlama jäi debattidest ka see, et kui maailm tahab vähendada kliima soojenemist põhjustavad heitmeid, siis kõige olulisem on tuntava tulemuse saamiseks piirata neid esmalt suurimate saastajate juures, kes on Hiina ja USA.  

Hetkel kuum