Virge Haavasalu • 25. märts 2016
Jaga lugu:

Pinev konkurents hoiab kinnisvara hinnad paigal

Tallinna korterituru keskmist hinda hoiab kõrgel aktiivne arendus.  Foto: Andres Haabu

Vaatamata uute korterite üha kasvavale nõudlusele ja hoogsale ehitustegevusele ei tõtta arendajad naljalt hindu tõstma.

„Ühelt poolt oleks loogiline, et arendajad tõstaks hindu, kui müük nii ludinal läheb, samas lisandub Tallinnasse iga kuu umbes viis uut kortermaja, mis hoiab konkurentsiolukorra pinevana," rääkis Pindi Kinnisvara partner Peep Sooman sellest, kuidas nõudlus uute korterite vastu pidevalt kasvab.

Ühes majas eri hinnaga korterid

Tema sõnul reguleeritakse pigem hinda sõltuvalt korteri asukohale majas. "Uus trend on majasisene väga suur hinnaerinevus,“ selgitas ta.

Uue kortermaja ehituse väljakuulutamisel broneeritakse korteritest loetud nädalatega isegi kuni mitukümmend protsenti. „Osa broneeringuid küll langeb ära, kuna ostjad on ennast ülehinnanud, kuid huvi on sellegipoolest suur,“ rääkis ta.

Arvestades, et ostu-müügitehingute arv mullu kasvas, on pakkumiste, sh uusarenduste arv Domus Kinnisvara analüütiku Kadri Lesta sõnul stabiilne ning tehinguhindade kasv kahel viimasel aastal mõõdukas. „Võib öelda, et tänavu püsivad korterite hinnad võrdlemisi stabiilsed ning tõusevad kuni 5%,“ märkis ta.

Investoritel ahtam valik

Mullu oli kinnisvarainvesteeringute turul rekordaasta, ületades mahu poolest 2014. aastat üle kahe korra. Turu kapitalisatsioon kasvas olulisel määral - kui 2014. aastal oli see alla veerand miljardi euro, siis eelmisel aastal umbes 550 miljonit eurot.

Intressikeskkond soosis ja soosib jätkuvalt kinnisvarainvesteeringuid. Siiani võtavad suurema turuosa fondid ning erakapitalil põhinevad välismaised ostjad.

Pärast 2015. aasta osturallit on jäänud häid ning investorite kriteeriumidele vastavaid objekte vähemaks. Valik on kitsamaks jäänud. Prognoosime, et investorid võtavad arutellu varasid, mis varem kõrvale lükati.

Allikas: Pindi Kinnisvara äripindade maakler Eduard Sorokin

Ka Lest tõi esile, et Tallinna korterituru keskmist hinda hoiab kõrgel aktiivne arendus. „Järelturu korterite hinnad püsivad stabiilsena ning selles sektoris me hinnakasvu ei prognoosi,“ lausus ta. Samuti uskus Lest, et kallimate uute korterite müügiperiood pikeneb ning ülehinnatud korterid jäävad pakkumisse püsima, kuni nende hinnaga tullakse allapoole.

Ostja kaupleb agaralt hinda alla

Ka Arco Vara kinnisvaraanalüütiku Anne Oja sõnul on uute korterite müük sujunud üsna hästi, kuid tehinguhinnad on aastatagusega võrreldes pisut langenud.

Uute kortermajade puhul kauplevad ostjad Oja sõnul agressiivsemalt hindu alla. Viimase poole aasta jooksul on Tallinnas ja Harjumaal turule tulnud hulk uusi kortermaju, rida- ja paarismaju. „Kraanad on püsti igal suunal, kuhu vaatad,“ lausus ta.

Kuna eramute hinnad ei ole viimase paari-kolme aasta jooksul märkimisväärselt tõusnud, konkureerivad linnaäärsed eramud ka Oja hinnangul edukalt Tallinna kolme- ja neljatoaliste korteritega. Uusi korterelamute arendusprojekte on ridamisi müüki tulnud ka Tartus, lisas ta.

Linnast välja kolimine jälle tagasi

Linnakorterite kõrged hinnad on Pindi Kinnisvara tegevjuhi Lauri Taburi sõnul taas algatanud valglinnastumise, mille käigus soetatakse üha enam linnaäärseid eramuid.

"Kümne aasta taguse kinnisvarabuumi ajal koliti aktiivselt suurematest linnadest välja eramajadesse. Kui majanduskriisi ajal see trend taandus täielikult, siis nüüd on kõrged korterihinnad taas protsessi käivitanud," märkis ta.  

Sotsioloogiliste ja majanduslike põhjuste koosmõjul toimuvat valglinnastumist saab Taburi sõnul käsitleda nii kinnisvaraturu arengu kui taandarenguna. „On selge, et inimesed peavad kuskil elama ning tihti on linnast välja kolimine tingitud puht majanduslikest kaalutlustest, sest linnakorterite hinnad on võrreldes linnaväliste eramajadega vahel lausa talumatult kallid,“ rääkis ta.

„Samas ei saa alahinnata ka sotsioloogilist mõju - on ju ka lippaiaga eramu üks American Dream’i põhikomponentidest, kätkedes endas suurema, turvalisema ja looduslähedasema elukeskkonna ideaali,“ lisas Tabur.

Ärikinnisvaras suurem laine möödas

Ärikinnisvaras sel aastal uusi suurprojekte oodata ei ole, sest varasemad aastad on olnud väga viljakad.

Ärikinnisvarasektoris on nii-öelda suurem laine ära olnud ja tõenäoliselt tuleb sel aastal uusi projekte juurde vähem, leidis Domus Kinnisvara äripindade hindaja Toomas Vaksi. „Kinnisvaraturu tsüklilisust arvestades on see täiesti normaalne, sest pärast turunõudluse rahuldamist kulubki aega uute projektide käivitamiseks,“ toonitas ta. Tänased intressimäärad lubavad investoritel siseneda suhteliselt headel tingimustel, mistõttu võib Vaksi sõnul siiski eeldada, et huvi ärikinnisvara vastu püsib.

Arco Vara analüütik Anne Oja tõi esile, et ärikinnisvaras otsitakse endiselt rahavooga objekte, mille tootlus ületaks 7%. Tema sõnul ei ole sellised objektid otsa saanud, kuid pigem on tekkinud olukord, kus neid ei taheta müüa või küsitakse 7% tootlusest madalamat tootlust pakkuvat hinda.

„Müüja seisab ju kohe silmitsi vajadusega oma raha paigutada, kuid rahapaigutusvõimalused on praegu ahtakesed,“ rääkis Oja. Tallinna büroopindade üüriturul võib lähiaastatel oodata ülepakkumist ja vakantsi suurenemist vanemates hoonetes, lisas ta.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum