Iraani naftaeksport kasvas sellel kuul enam kui 600 000 barreli võrra päevas. Kasv suurendas veelgi naftatootjate survet vahetult enne Dohas toimuvat kohtumist, kus loodetakse saavutada naftatootmise külmutamise kokkulepe.
Aprilli esimese 14 päeva jooksul eksportis
Iraan ligi 28,8 miljonit barreli toornaftat ehk ligi 2 miljonit barrelit päevas, selgub Bloombergi naftatankurite andmete analüüsist. Märtsis eksportis riik ligi 1,45 miljonit barrelit naftat päevas.
Jaanuaris vabastati Iraan laialdaste sanktsioonide käest, ning see võimaldas riigil paisata oma naftatoodang niigi ülepakkumise all kannatavale turule.
Saudi-Araabia,
Venemaa ning mitmed teised naftariigid kogunevad 17.aprillil Dohas, arutamaks plaani, mille kohaselt kärbitaks naftatoodang jaanuarikuisele tasemele.
Saudi asekroonprints Mohammed bin Salman on öelnud, et riik kärbib naftatoodangut vaid juhul, kui Iraan on nõus sama tegema.
Iraani naftatoodang läheb peamiselt
Hiinasse, kuid taastumas on ka märtsis peatunud naftaeksport
Jaapanisse.
Iraani naftatoodang suurenes peale seda, kui teiste
OPECi riikide naftaeksport tarnekatkestuste tõttu eelmisel kuul alanes. Nigeeria ja Iraagi toodang kukkus 90 000 barreli võrra päevas, selgub IEA andmetest.
“Iraani naftatoodangu maht viitab sellele, et turu tasakaalustumine sõltub peamiselt OPECi välistest riikidest,” märkis
Saxo Banki toorainetestrateegia juht Ole Hansen.
Nafta hind on alates veebruari keskpaigast, mil maailma kaks suurimat naftatootjat Venemaa ja Saudi-Araabia avaldasid esimest korda valmidust osaleda tootmise külmutamise kokkuleppes, kasvanud enam kui 35%.
IEA prognoosib, et globaalne nafta ülejääk kaob selle aasta teiseks pooleks pea täielikult.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.