Sirje Rank • 10. mai 2016
Jaga lugu:

Majandusteadlased: maksuparadiisidele pole õigustust

Panama advokaadibüroo Mossack Fonseca  Foto: Scanpix/Reuters

Läinud aastal Nobeli majanduspreemia saanud Angus Deaton ning 21. sajandi kapitalismist bestselleri kirjutanud Thomas Piketty on liitunud kokku 300 majanduseksperdi avaliku kirjaga, mille sõnum on, et majanduslikku õigustust maksuparadiiside eksisteerimiseks ei ole.

Kirja koostamise organiseeris Oxfam ja see avaldati samal päeval, millal maksuparadiisid uuesti valgusvihku tõusid, kui rahvusvaheline uurivate ajakirjanike konsortsium Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud dokumentidest uue satsi esmaspäeval avalikuks tegi.

Kirjas öeldakse, et territooriumid, mis võimaldavad varasid varifirmadesse varju viia või mis meelitavad ettevõtteid kasumit enda juures deklareerima, ehkki kohapeal majandustegevust ei toimu, moonutavad globaalse majanduse toimimist, vahendas agentuur Bloomberg.

„Maksuparadiiside olemasolu ei suurenda globaalset rikkust ega heaolu, neil ei ole mingit kasulikku majanduslikku eesmärki,“ seisab kirjas.

Sellised offshore-firmad õõnestavad valitsuste maksutulusid ning adekvaatne vastus poliitikutelt oleks nõuda maksustatava tegevuse deklareerimist neis riikides, kus see tegevus reaalselt toimub.

Kirjaga on liitunud teiste seas IMFi endine peaökonomist Olivier Blanchard ning Columbia ülikooli Maa instituudi direktor Jeffrey Sachs.

Kirjas tehakse poliitikutele üleskutse astuda konkreetseid samme maksuparadiiside ajajärgule lõpu tegemiseks. „Valitsused peavad ka ise oma kodu korda tegema, seistes selle eest, et kõik nende vastutuse all territooriumid avalikustaksid informatsiooni ettevõtete ja usaldusfondide tegelike kasusaajate kohta.“

Neljapäeval võõrustab Suurbritannia peaminister David Cameron Londonis tippkohtumist, mis keskendub võitlusele korruptsiooniga, ja kus osalevad enam kui 40 riigi ning Maailmapanga ja IMFi esindajad.

„Suurbritannia, mis on selle kohtumise võõrustaja ja mille alla kuulub kolmandik maailma maksuparadiisidest, on unikaalses asendis, et eeskuju näidata,“ ärgitavad majanduseksperdid.

Panama skandaal heitis varju ka Cameronile endale, kuna ka ta isa ajas oma äri maksuparadiisi vahendusel.

„Maksuparadiisid ei teki iseenesest,“ kommenteeris Jeffrey Sachs. „Maksuparadiisid on maailma juhtivate valitsuste, eelkõige Suurbritannia ja USA, teadlik valik partnerluses suurte finants- ja raamatupidamisorganisatsioonide ning juriidiliste asutustega, mis seda raha liigutavad,“ ütles Sachs. „Sellised kuritarvitused pole üksnes šokeerivad, vaid need toimuvad lausa päise päeva ajal.“

Jaga lugu:
Hetkel kuum