Marge Väikenurm • 20. mai 2016 kell 4:00

Juhan Parts: miks Seli toetas Kaljuranda ja Kiili?

Endine majandusminister Juhan Parts ei hoia kriitikat Tallinna Sadama varasema nõukogu esimehe Neinar Seli kohta endale.  Foto: Andres Haabu

Endine majandusminister Juhan Parts viskab õhku küsimuse, miks Tallinna Sadama endine nõukogu esimees praeguseks kahtlustuse saanud sadama juhte Allan Kiili ja Ain Kaljuranda kaitses.

Ütlesite, et Kiil ja Kaljurand olid ennast ammendanud. Mis seda näitas?

Olid ammendunud, aga loomulikult olid kahtlused ja kõik sinna juurde käiv. Igasugune veiderdamine sponsortoetustega. Pehmelt öeldes lollitamine. Mis on imeväike raha, aga näitab inimeste kultuurilist hoiakut. Selline asi ajas mind nii-öelda oksele.

Seal oli mitmeid pisikesi asjakesi. Suur küsimus oli seoses selle konteinerterminali operaatori leidmisega. Ambitsioon oli tuua siia rahvusvaheline operaator, kes kontrollib kaubavoogusid, aga ootamatult tõid nad mingi Vene operaatori, kes pärast minu lahkumist selle tehingu maha müüs ja minu teada sadamale mitte väga kasulikult.

Üks küsimus on jäänud täiesti päevakorrast välja. Ma ei tea, kas kapo sellega tegeleb. See on kohtuväline kokkulepe Prevo Holdinguga, mis juhtus 2015. aastal. Arvan, et tuleb korralikult uurida, miks sadam tegi kohtuvälise kokkuleppe täiesti olematu nõude peale ja maksis peaaegu kolm miljonit eurot.

Leedo väidab, et talle pakuti poliitilist katust. Kes võivad põhilised niiditõmbajad olla?

Seda võiks Leedo rääkida.

Olite võitluse keskel, kus üritasite Kiili ja Kaljuranda juhatusest eemale lükata, aga Neinar Seli jäi peale.

Meil oli mitte Leedo-vastane, vaid maksumaksjate huvidest lähtuv plaan, et uutesse laevadesse investeerib riik Tallinna Sadama kaudu ja operaator leitakse konkursi korras. Kui seda alustasime, siis hakkas kogu see selindus. Üritas nii-öelda Itaalia streiki teha, kuid oleksime asja ära teinud, kui valitsus ei oleks laiali läinud.

Oleks võinud konkursi ja sihtotsingutega leida sinna värske juhatuse. Seli seda ei teinud. Nõukogu on lõpuks nõukogu. Seal olid rahandusministri ja valitsuse teise poole esindajad. Võib-olla minu soov oli liiga radikaalne. Aga takkajärgi vaadates oli mul õigus.

Kui Leedo ütleb kohtu ees, et pakuti toetust ja tulnuks rääkida Remo Holsmeriga, siis on see tõsine süüdistus.

Väga tõsine, aga … Kas seal oli poliitiline kink nõukogu liikmetele … Ma ei taha spekuleerida. Põhiküsimus on, miks Seli usaldas Kiili ja Kaljuranda lõputult. Seli ajab mingit pläma, et talle tuli see kõik üllatusena. Aetakse kärbseid pähe, kui öeldakse, et meie ei teadnud midagi – Kiil ja Kaljurand tegid sellise diili äkitselt. Võib-olla see vastab tõele. Tõde on vaja teada.

Neinar Seli kommenteeris Partsi sõnu lühidalt. „Juhan Parts võib paljugi rääkida. Ta ütleb, et ma valetan ja vassin. Ma ei taha sellise inimese nime kuulda, kes kaks aastat üldkoosolekul ei julgenud minuga suhelda, vaid saatis oma kantslerid ja nõunikud. Ju tal on ikka midagi karta. Mida ta põeb seal kogu oma erakonnaga?“

Hetkel kuum