Sirje Rank • 26. mai 2016
Jaga lugu:

Saksamaa saab pagulaste integratsiooni seaduse

Pagulaskeskus Berliinis  Foto: Scanpix/Reuters

Saksamaa valitsus kiitis kolmapäeval heaks seaduseelnõu, mille eesmärk on kiirendada riiki saabunud migrantide integratsiooni Saksa ühiskonda.

Seni pole Saksamaal sellist seadust olnud ja sellega loodetakse ka maandada sotsiaalseid pingeid riigis, kuhu mullu saabus üle miljoni pagulase, kirjutab Wall Street Journal.

„Saksamaa astub esimest korda ise sammu vastu neile, kes on meie juurde saabunud, ega jää lihtsalt passiivseks kõrvaltvaatajaks,“ ütles Saksamaa asekantsler Sigmar Gabriel. Uue seaduse sõnum on tema sõnul järgmine: „Kui olete valmis täielikult osalema, on teil võimalus siin kellekski saada.“

Uue seaduse järgi, mille peab veel kinnitama Saksa parlament, tuleb migrantidel läbida integratsioonikursused, kus õpetatakse keelt ja tutvustatakse Saksa ühiskonda, seadusi ja tavasid. Migrantide uue elukoha Saksamaal otsustavad kohalikud omavalitsused, et vältida etniliste getode tekkimist suurlinnades. Kui nõudeid ei täideta, on ette nähtud sanktsioonid. Pääs kursustele võimaldatakse kohe esimestel nädalatel pärast saabumist.

Teisalt lihtsustab uus seadus migrantide pääsu Saksa tööturule ja õpipoisi õppesse, et nad saaksid võimalikult kiiresti ise enesele ülalpidamist teenima hakata. Luuakse ka 100 000 madalapalgalist töökohta, kus migrandid saavad asüüliotsust oodates töötada. Liidumaades, kus töötuse määr on alla riigi keskmisse, võivad ajutise elamisloa saanud migrandid kandideerida ka töökohtadele, kus seni on tulnud eelistada kohalikke inimesi või ELi kodanikke.

„Me teeme tulijaile väga hea pakkumise, kuid ühtlasi ütleme selgelt, et eeldame, et see pakkumine vastu võetakse,“ ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel.

Kui pagulased keelduvad integratsiooniprogrammis osalemisest, võib Saksa riik vähendada neile makstavaid sotsiaaltoetusi. Tähtajatu elamisloa võivad saada vaid need pagulased, kes on integratsiooninõuded täitnud – see tähendab muu hulgas saksa keele äraõppimist ning enese elatamise võimet.

Jaga lugu:
Hetkel kuum