Sirje Rank • 27. mai 2016 kell 7:22

G7 hoiatab Brexiti ohu eest maailma majandusele

G7 liidrid ja partnerid valmistuvad ühispildiks  Foto: Scanpix/Reuters

Kui Suurbritannia peaks hääletama Euroopa Liidust lahkumise poolt, oleks see ohtlik hoop kogu maailma majandusele, hoiatasid Jaapanis kohtunud maailma arenenud riikide (G7) juhid.

Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust pööraks ümber suuna globaalse vabakaubanduse laiendamise suunas, koos sellest tingitud investeeringute ja töökohtadega, kujutades endast majanduskasvule veel üht tõsist ohtu,“ hoiatasid USA, Kanada, Suurbritannia, Itaalia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Jaapani liidrid kohtumise lõppdokumendis.

Majanduskasvu nimetati pakiliseks prioriteediks, kuid selleni ei mindud, et oleks nõustutud kohtumist võõrustanud Jaapani seisukohaga, et maailm on samas mõõdus äärel nagu järgnes USA investeerimispanga Lehman Brothers krahhile 2008. aastal. Selle asemel kinnitasid liidrid, et on tugevdanud oma majanduste vastupanuvõimet uue kriisi tõrjumiseks.

Ajaleht Financial Times avaldas arvamust, et poliitika muutub G7 kohtumise järel ehk ainult Jaapanis, mis tõenäoliselt loobub käibemaksu tõstmise plaanist, et nõrka majandust säästa.

Hiina dumping

Kohtumise üks kesksemaid teemasid oli Hiina, mis tekitab muret nii oma majanduskasvu aeglustumise kui ka terase ületoodanguga. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles kohtumise raames, et Hiina terase ületoodang on üleüldine probleem ning Euroopa ei saa endale lubada moonutatud turul kaitsetuks jäämist. „Meil on Euroopa Liidus 22 terasetootjat riiki - neil kõigil on õigus oma tööstust kaitsta,“ tsiteeris Junckerit agentuur Bloomberg.

Kommünikee kutsus üles turumoonutusi kõrvaldama, Hiinat otseselt nimetamata. Euroopa Parlament võttis sel kuul vastu resolutsiooni, mis ei toeta Hiinale turumajandusega riigi staatuse andmist.

Stiimulit ja kärpeid

Ühisavalduses kutsutakse üles koordineeritud, kuid siiski iga riigi oludest lähtuvate meetmete kasutusse võtuks. Nii võeti pardale nii nende vaated, kes seavad esikohale riigi korras rahanduse ja kasinusmeetmed nagu Saksamaa ja Suurbritannia, kui ka suurema stiimuli pooldajad eesotsas Jaapani ja Kanadaga. Valitsusjuhid lubasid üksi ja ka ühiselt kasutada kõiki poliitikahoobasid – rahapoliitilisi, eelarvelisi, struktuurseid, et tugevdada maailmamajanduses nõudlust ja jätkata jõupingutusi võlakoorma jõukohaseks saamiseks.

„Rahapoliitika üksi ei saa tagada tugevat, kestvat ja tasakaalustatud kasvu,“ nentisid liidrid.

Ülejäänud riskide seas maailmamajandusele nimetati geopoliitiliste konfliktide ägenemist, terrorismi ja pagulaste arvu suurenemist.

Ebaühtlane toibumine

„Maailmamajanduse toibumine jätkub, kuid kasv on tagasihoidlik ja ebaühtlane,“ seisab avalduses, koos nentimisega, et G7 liidrite viimasest kohtumisest Saksamaal on negatiivsed riskid maailmamajanduses kasvanud.  „Nõrk nõudlus ning lahendamata struktuursed probleemid on peamised tegurid, mis pidurdavad tegelikku ja potentsiaalset kasvu.“

G7 liidrid kordasid, et toetavad valuutakursside kujunemist vabal turul ja lubasid hoiduda n.ö võidu devalveerimisest.

Ühisavalduses nimetatakse kaubavahetust kui üht peamist majanduskasvu vedurit, kiites selles kontekstis USA ja Vaikse ookeani riikide vahel sõlmitud vabakaubanduslepingut (TPP). See vajab veel igas osalevas riigis kohalikku ratifitseerimist ja mitmes riigis nagu presidendivalimisteks valmistuvas USAs on see parajas vastutuules.

Liidrid kinnitasid, et soovivad veel selle aasta jooksul laias laastus kokku leppida ka ELi ja USA vabakaubanduslepingu tingimustes.

Hetkel kuum