Hiina majanduskasvu aeglustumine mõjub kõige halvemini suurriigi naabritele, kirjutab Bloomberg.
Nii
Hongkongi,
Macau kui ka
Taiwani majandused olid selle aasta esimeses kvartalis languses. Mongoolia majandusbuum on jäänud aga toppama. Tõenäoliselt ei piirdu asi vaid naaberriikidega.
„Mõju levib tõenäoliselt veel edasi,“ ütles HSBC Holdingsi Aasia majanduste uurimisrühma juht Frederic Neumann. „Hiina kasvu jahtumine veab alla ka globaalset majanduskasvu, vähendab inflatsiooni ning ankurdab intressimäärasid. See tähendab, et naaberriikide probleemid on vaid ettekuulutus sellest, mis võiks igal pool mujal juhtuda.“
Hongkongis on see ettekuulutus juba täitunud. Hongkong on Hiina spetsiaalne adminstratiivne üksus, millel on majanduslikult veidi rohkem autonoomiat. Linna on kasutatud „väravana“ maismaa-Hiina ja ülejäänud maailma vahel. Nüüd on linna mõju vähenenud, sest esile on kerkinud Shanghai ja Shenzhen. Ka Hiina turistid käivad varasemast vähem Hongkongis.
Sarnaselt Hongkongile on kehvasti läinud ka Macaul. Selles regioonis on suurem kasiinotööstus kui Las Vegases. Administratiivse piirkonna majandus langes esimeses kvartalis lausa 13 protsenti.
Taiwani tööstustootjatel on maismaa-Hiinas aga järjest rohkem konkurente. Samal ajal on Hiina nõudlus aeglustumas. Taiwani eksport langes aprillis juba 15. kuud järjest, SKP vähenes esimeses kvartalis aga 0,7 protsendi võrra.
Mongoolia majandus tõusis esimeses kvartalis küll 3,1 protsenti, kuid riigi standardeid silmas pidades on väga tagasihoidliku kasvuga. Näiteks 2011. aasta neljandas kvartalis kasvas sealne majandus lausa 17,5 protsenti. Kehvasti on mõjunud toorainete hinnalangus – vähem raha saadakse nii kivisöe, nafta kui ka vase ekspordist.
Seotud lood
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.