Mari Mets • 2. juuni 2016 kell 16:01

Skeemitaja Erik Valtmäe annab aru

Eelmisel kolmapäeval Pärnu maakohtus ootasid kohtunik ja prokurör skeemipunuja Erik Valtmäe kaitsjat, kuid kohale ilmus vaid kaasosalise Greete Reinsoni esindaja.  Foto: Andres Haabu

Eelmisel nädalal Pärnu maakohtus kolmeks aastaks vangi mõistetud hüvitiste välja petja ja skeemipunujana kuulsust kogunud Erik Valtmäe selgitab oma seoseid pettuste ja hämara äriga.

Tänane Äripäev kirjutab, et viimase poole aasta jooksul on trellide taha mõistetud trobikond pettureid, kes lüpsid nupukate skeemidega riigiasutustelt välja sadu tuhandeid eurosid.

Mitmest maksuametile esitatud võltsitud infoga deklaratsioonide alusel riigiasutuselt hüvitiste välja petmiseks punutud tüngaskeemist jookseb läbi ka Eesti ühe suurima erasektori võlglase, tankistina kuulsust kogunud Erik Valtmäe nimi. Esialgu Valtmäe keeldus teda kohtus kaitsnud advokaadi vahendusel Äripäevale kommentaare jagamast, kuid pärast tänast lugu saatis siiski Äripäeva küsimustele kirjalikud vastused. Kohtuotsuse kolmeaastase vanglakaristusega, millest kohesele täitmisele läheb kuus kuud, lubas Valtmäe edasi kaevata.

Sel kevadel käisite tunnistajana ütlusi andmas ka Riho Kartau üle peetud sarnasel kohtuprotsessil Tallinnas, kus oli teemaks samuti haigekassalt välja petetud hüvitised. Kartau ütles, et sai idee pettuseks teilt. Miks teid tunnistajana kohtusse kutsuti?

Kutsel, mille keskkriminaalpolitsei edastas, oli selgelt kirjas vastavad sanktsioonid, mis juhtub, kui ma ei tule tunnistust andma. Seaduskuuleka kodanikuna läksin kohtusse ja andsin tunnistuse küsimuste kohta, mis mulle esitati.

Ma ei saa kuidagi kommenteerida teise inimese ütlust.  Peate kodanik Kartault küsima – miks ta sedasi väidab. Naised saunas räägivad ka palju lugusid ja linnas liigub palju legende, mida saab liigitada müstika ja ulmekirjanduse alla. Ausalt öeldes ei teadnud ma seni kuni keskkriminaalpolitsei temale omasel viisil vastava kutse edastas, et pean kohtusse tunnistust andma minema.

Ometigi esitas Riho Kartau maksuametile võltsitud deklaratsioone ka MTÜ Prillimäe Seltsi alt, mille juhatusse te kuulute pärast Kartau lahkumist. Millega tegeleb Prillimäe Selts ja milliseid deklaratsioone Kartau sealt teie eelkäijana esitas maksuametile?

Hr. Kartau varasema tegevuse kohta peaksite esitama küsimuse temale. MTÜ Prillimäe Selts tegeleb momendil oma probleemide lahendamisega.

Teie kohta on internetis väga palju hoiatusi, mis soovitavad teiega mitte tegemist teha, viidatakse võlgadele ja maksehäiretele. Kuidas ise sellist infot kommenteerite - on sel ka alus?

Eestis on palju inimesi, kellel on maksehäireid ja erinevatel põhjustel võlgnevusi. Lisaks võib internetti iga suvaline inimene kirjutada teise inimese kohta, mida aga sülg suhu toob – ilma et peaks kartma mingeid tagajärgi.

Ma ei ole kunagi väitnud, et mul ei ole eraisikuliselt jäänud maksmata mõni  liiklustrahv või kunagise äripartneriga olnud mõni kümne aasta tagune vaidlus.

Teie nimel on väga palju võlgades firmasid, miks te neid enda nimele võtate?

Mulle kui eraisikule ei kuulu mitte ühtegi firmat. Seega teie väide, nagu mulle kuuluks palju võlgades firmasid, on veidi eksitav.

Haigekassalt ja sotsiaalkindlustusametilt hüvitiste kätte saamise petuskeemid, millega on teid seostatud, on osutanud mitmele süsteemiveale, mis üldse võimaldavad selliseid pettusi korraldada. Kas te tunnete end süüdi ka, kui kasutate süsteemiauke ära?

Jääb arusaamatuks, millisele süsteemile või  süsteemiaugule te vihjate.

Hetkel kuum