Indrek Mäe • 23. juuni 2016 kell 9:47

Turud Brexitit ei ennusta

New Yorgi börs  Foto: epa

Euroopa turud alustasid tänast päeva tõusuga ning seda hoolimata ohust, et Suurbritannia astub tänase referendumi tulemusena Euroopa Liidust välja.

Börsiindeks Stoxx Europe 600 on praeguseks tõusnud 0,99 protsenti, 342,93 punktini. Suurimateks väärtuse kasvatajateks on seni olnud tervishoiu sektorisse kuuluvate ettevõtete aktsiad.

Suurbritannia FTSE 100 indeks on plussis 1,48 protsendiga ning sakslaste DAX 30 on siiani näidanud 2,02protsendilist tõusu. Positiivset trendi näitab ka Itaalia FTSE MIB, mille väärtus kasvas 2,26 protsenti.

Analüütikute hinnangul on turud aga järgneva 24 tunni jooksul, kuni referendumi tulemuste saabumiseni väga volatiilsed. „Suurbritannia rahvahääletus on aasta suurim turge mõjutav sündmus ning kuna tulemused võivad olla tasavägised, ei saa välistada ka suuri hüppeid aktsiaturgudel,“ ütles Oanda turuanalüütik Graig Eriam MarketWatchile.

Eriti hästi läheb pankadel

Suuremat tõusu on seni näidanud ka erinevad pangad. Londoni pank Barclays on täna oma turuväärtust kasvatanud 1,51 ning HSBC Holdings 3,34 protsendi võrra. Saksamaa Deutsche Bank on näidanud 3,33 protsendilist turuväärtuse tõusu.

Samal ajal on langenud Hispaanias tegutseva Banco Popular Espanol panga aktsia ning seda 2,02 protsendi võrra.

Nael tugevneb

Suurbritannia nael on täna USA dollari suhtes tugevnenud. Seda 0,87 protsendi võrra ning hetkel saab ühe naela eest 1,4691 dollarit. Valuuta alustas tugevnemist, lüües eile ka viimase kuue kuu rekordi, sest viimased arvamusküsitlused näitavad, et Suurbritannia Euroopa Liitu jäämise pooldajatel on kerge ülekaal.

„Turg usub, et Suurbritannia jääb Euroopa Liitu, kui see lõpuks nii ka läheb, on oodata sterlingi edasist märkimisväärset tugevnemist,“ ütles FxPro peaökonomist Simon Smith.

Euro on naela suhtes aga 0,22 protsendi võrra nõrgenenud.

Hetkel kuum