Frexit Prantsusmaa valimiste teemaks

29. juuni 2016, 17:00
Prantsusmaa president Francois Hollande Brüsselis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160629/NEWS/160629749/AR/0/Prantsusmaa-Francois-Hollance.jpg

Pärast brittide otsust Euroopa Liidust lahkuda võib sarnase referendumi korraldamisest saada ka Prantsusmaa tuleval aastal toimuvate presidendivalimiste teema.

„Me võime prognoosida, et presidendivalimiste tulemuse määrab Euroopa teema. Ja see ei puuduta liidu prioriteete, vaid seda, kas Prantsusmaa seal on, kas riik on Euroopa Liidu liige,“ ütles Prantsusmaa president Francois Hollande pressikonverentsil Brüsselis. „Populistid ja ekstremistid, kes kutsuvad oma riikide rahvast Euroopa Liidust lahkuma, peavad nüüd nägema, millised on tagajärjed. Ja inimesed peavad seda teada saama mitte pärast, vaid enne hääletamist,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Arvamusküsitluste järgi võidaks paremäärmuslik Rahvusrinne eesotsas Marine Le Peniga Prantsusmaa presidendivalimiste esimese vooru. Le Pen on häälekalt kiitnud britte nende julge valiku eest ning lubab valituks osutudes ka Prantsusmaal sarnase referendumi korraldada kuue kuu jooksul pärast ametisse asumist. 

Valimisteni on aega kümme kuud. Praeguste arvamusküsitluste järgi Le Pen teises valimisvoorus ei võidaks.

Le Pen tahab Prantsusmaa välja viia nii Euroopa Liidust kui ka eurost ning juurutada „nutika protektsionismi“.

45% Prantsuse valijatest toetab ELis jätkamist, 33% on valmis järgima brittide eeskuju ja liidust lahkuma, näitas sel nädalala avalikustatud TNS Sofrese küsitlus. Küsitleti 1000 inimest.

Hollande, kelle toetusnumbrid on mõõnarekordite lähedal, ei ole veel teatanud, kas ta kavatseb kandideerida ka teiseks ametiajaks.

Presidendivalimiste kampaania on käima läinud selliste teemade ümber nagu majanduskasv ja hõive, kuid üha enam on esile tulnud ka Euroopa tuleviku, immigratsiooni ja riigipiiride kontrollimise teema. Seda eriti nüüd, kus nii Marine Le Pen kui ka endine president Nicolas Sarkozy üritavad Braxitst kasu lõigata.

„Me peame vältima seda, et äärmusparteid kasutavad ära rahva rahulolematuse,“ ütles Hollande. „Me peame ära hoidma, et populistid seda viha ära kasutades Euroopa koost lammutavad.“

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. June 2016, 16:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing