Sester: me ei välista laenuvõtmise vajadust

26. juuli 2016, 15:00
Rahandusminister Sven Sester.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160726/NEWS/160729831/AR/0/AR-160729831.jpg

Eesti on vajadusel valmis nominaalse eelarvepuudujäägi katteks laenu võtma, ütles puhkusel viibiv rahandusminister Sven Sester kommentaariks Eesti madala riigivõla kahanemise teemale.

Reedel avaldas Eurostat Euroopa Liidu riikide võlakoorma tasemed, kus Eesti riigivõlg, mis on ELi madalaim oma 9,6%-ga SKPst, vähenes tänavu esimeses kvartalis veelgi, samal ajal kui naaberriigid võtsid laene juurde. 

Äripäev küsis rahandusminister Sven Sesterilt, miks Eesti sellist majanduspoliitikat ajab ning mida plaanitakse edasi teha – kas jätkata või siiski ka odavat raha Eestisse tuua? Milline riigivõla tase on Eestile ideaalne ja miks?

Puhkusel viibiv minister vastas e-kirja vahendusel, et Eesti riigieelarve peab seaduse järgi olema struktuurses tasakaalus või ülejäägis. "Sama põhimõte on fikseeritud ka koalitsioonileppes ja see reegel on meie eelarvepoliitika alus," selgitas Sester. 

Rahandusministeerium ei välista Sesteri sõnul laenuvõtmise vajadust ja Eesti on valmis nominaalse eelarvepuudujäägi katteks laenu võtma. "Selleks on riigikassal avatud krediidiliinid, kuid praegu on meie reservid piisavad ja laenu võtmiseks pole vajadust," leidis ta.

Aasta jooksul on riigikassa tagasi maksnud Sesteri sõnul 17,4 miljonit eurot Euroopa Investeerimispangalt euroraha kaasfinantseerimiseks võetud laenust. See on ka põhjus, miks võlakoormus on vähenenud, kuna laene maksti tagasi ja uut laenu pole võetud.

"Eesti avalik sektor investeerib teiste riikidega võrreldes ka praegu suhteliselt palju, kui vaadata investeeringute osatähtsust sisemajanduse koguproduktis," märkis minister. "Avaliku sektori investeeringud kasvavad uue perioodi euroraha kasutusele võtmisega veelgi,“ lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. July 2016, 15:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing