Nordea ja DNB: me ei valmistu lahkuma

Nordea Balti panganduse juht Inga Skisaker ja DNB Balti panganduse juht Mats Wermelin.  Foto: Andres Haabu
Marge Väikenurm • 25. august 2016 kell 11:15

Üle aasta läbirääkimisi pidanud Nordea ja DNB kinnitasid pressikonverentsil Riias, et nad ei tee plaane turult lahkumiseks.

Pangad näevad ennast viie aasta pärast hoopis turuliidritena. Ühinemine on lõplik järgmisel aastal, mil selgub, kuidas aktsiad kahe osapoole vahel jagunevad. Seni jääb kõik nii, nagu on, kinnitasid Nordea Balti panganduse juht Inga Skisaker ja DNB Balti panganduse juht Mats Wermelin.

22%oleks ühinenud Nordea ja DNB turuosa Eestis laenude poolest, hindasid pangad. Hoiuste arvestuses oleks turuosa 12%.

Pressikonverentsil jäid pangad plaanide suhtes väga üldsõnaliseks, näiteks pole selge, mis töötajatest edasi saab, aga ees ootavad "uued väljakutsed".

Küll on selge, et pank registreeritakse Eestisse ja ka peakontor tuleb siia. Panga registreerimiskoha valimiseks koostati ülevaade kõigi kolme riigi eelistest ja miinustest, arvesse läks lõpliku otsuse tegemisel nii juriidiline pool kui ka maksusüsteem.

Küsimusele, kas tulevikus võib üks pankadest teise välja osta, saabus pärast pikka pausi keerutav vastus. „On liiga vara sellist küsimust esitada. Praegu on meil plaan uue panga loomiseks - tahame selle edukaks muuta,“ kostis Skisaker.

Praegu prognoosivad pangad, et kui nad järgmisel aastal ühinemise lõpetavad, tõuseb uus pank Eestis laenude poolest kolmandale kohale, mis annab neile turuosaks 22%. Hoiuste arvestuses tõustakse samuti kolmandaks, turuosana teeb see 12%.

Balti riike ühendav pank saab ka uue nime, aga millise, ei ole selge, sest brändinguga alles alustatakse tööd, kuid nimi peaks seostuma Skandinaavia juurtega.

Töövaidlus muutis tõsiseks

Eestis DNBst tugevama positsiooniga Nordea oli pikka aega avalikkuse teravdatud pilgu all, kui nende töötaja Hannes Veskimäe suutis tõestada, et pank diskrimineeris teda. Inga Skisaker ütles praegu, et tegemist on niivõrd suuremahulise otsusega, et ei saa rääkida Veskimäega juhtunu mõjust tehingule.

“Ja ma ei kommenteeri seda teemat,” ütles Skisaker tõsinedes.

Hetkel kuum