Sirje Rank • 30. september 2016 kell 11:05

Hiina liitub reservvaluuta eliitklubiga

Jüaanist saab osa IMFi reservvaluutast  Foto: Scanpix/REuters

Laupäeval, 1. oktoobril liitub Hiina jüaan ametlikult valuutakorviga, mille alusel arvutatakse Rahvusvahelise Valuutafondi arvestusühiku SDRi väärtust.

See on kunstlik reservvaluuta, mida riigid saavad kasutada omavahelistes arveldustes.

Siiani on selle väärtust arvestatud USA dollarist, Jaapani jeenist, eurost ja Suurbritannia naelast koosneva valuutakorvi alusel.

Hiina keskpanga juhil Zhou Xiaochuanil on selle sammuga kaks peamist eesmärki – vähendada USA dollari globaalset domineerimist ning sillutada kodumaal teed valuutareformidele. Ehk siis reformidele, mille tagajärjel oleks jüaani kurss rohkem turu määrata ja kujundada.

Need on esimesed sammud, et Hiina valuutast võiks saada globaalne reservvaluuta. Nagu näitab Jaapani kogemus – lihtsalt sellise staatuse saavutamine ei käi, kirjutas agentuur Bloomberg.

Jaapani jeeni osatähtsus globaalsetes reservides jõudis tippu 1991. aastal, moodustades 8,5%. Siis aga järgnes Jaapanis majanduskriis, euro tuli käibele ning nüüdseks on jeeni osatähtsus maailma valuutareservides kahanenud kõigest 4%-le. Võrdluseks on USA dollari osatähtsus 64% ja jüaanil 1%.

Hetkel kuum