Alyona Stadnik • 1. november 2016 kell 4:00

Investoriteliit: oleme fanaatikud

Investoriteliidu asutaja Swen Uusjärv   Foto: Andras Kralla

"Me oleme reaalselt fanaatikud ja ajame Eesti asja," kirjeldab Swen Uusjärv Investoriteliidu tegemisi.

Uusjärv ütleb, et rohkem kui aasta tegutsenud Investoriteliidu kohta levib valearusaam – et liit võtab raha enda kontole. "Me ei tee seda. See on müüt, mida me oleme püüdnud kummutada."

Uusjärv ütles, et Investoriteliidu laiem eesmärk on omandada väike osalus sellest ettevõttest, millele investorite raha suunatakse. "Osalus ettevõttes võiks likviidseks muutuda sel hetkel, kui ettevõte listitakse alternatiivturul," lausus Uusjärv.

Ütlesite, et teil on kolm ettevõtet, kellega teete koostööd ehk kuhu suunate investorite raha, aga ettevõtete nimesid ei avalda. See ei ole ju läbipaistev tegutsemine.

Ta muutub läbipaistvaks teatud hetkel. See üks ettevõte, mida me tahame alternatiivturule viia, seal on hetkel pooleli etapp, kus me kooskõlastame investeerimisprospekti finantsinspektsiooniga. Kuni see ei ole kooskõlastatud, ei taha me sellel teemal pikemalt peatuda. Plaanisime info sügisel või aasta lõpus avalikustada, aga on ilmnenud kohmakusi.

  Swen Uusjärv

Investoriteliit mingit vahendaja rolli siin ei oma. Meie lihtsalt oleme nagu ajaleht, kes viib kaks osapoolt omavahel kokku.

Millised?

Börsiinvestoritel on ühed harjumused ja ühisrahastusinvestoritel teised. 90% investoritest ei oma väärtpaberikontot.

Kui palju on praegu Investoriteliidul investoreid? Kas nad on teie sõbrad?

60 investorit, kõik on tundmatud.

Eelmisel aastal, kui alles hakkasite tegutsema, ütlesite, et taotlete tegevusluba ka finantsinspektsioonilt. Mis on sellest saanud?

Oleme finantsinspektsiooni laua taga käinud kaks korda. Praegu kvalifitseerume ühisrahastuse vahendajaks, mis otseselt ei vaja finantsinspektsiooni reguleerimist. Meil on plaanis liituda FinanceEstonia hea tava koodeksiga. Me ei teadnud alguses, et meie mudel võimaldab saada FinanceEstonia heakskiidu.

Investoriteliidu kodulehel on kirjas, et tegemist on investeerimisteenust osutava ettevõttega. Jääb mulje, et pakute teenust, mis on kontrollitud ja mille finantsinspektsioon on heaks kiitnud. Finantsinspektsioon ise ütleb, et teie koduleht on eksitav. Kuidas kommenteerite?

Tuleb vaadata, mis nüansside poole pealt on eksitav. Tuleb neile otsa vaadata. Investoriteliidu teema on kindlasti finantsinspektsioonile teada. Meie eesmärk on liikuda ühisrahastusportaali poole.

Medical Pharmacy Group AS – millega on tegu ja kuidas on see ettevõtte seotud Investoriteliiduga?

Investoriteliidul on selles ettevõttes väike osalus. See ongi liidu huvi. See on üks nendest kolmest ettevõttest, kellele me kapitali otsisime.

Medical Pharmacy Group ASi omanik on erinevate ettevõtete kaudu teie elukaaslane Marre Naissoo.

See on perekondlik küsimus.

Mis on tema ülesanne?

See on perekondlik otsus.

Kas seda ettevõtet valmistate ette börsile toomiseks?

Jah.

Mis tüüpi ettevõte see on?

Laiemalt on eesmärk luua Eestisse farmaatsiaettevõtte. Praegu toodab ettevõte toidulisandeid, aga meil on plaan saada ravimiametilt luba, et koguseid suurendada.

Praegu ei allu ettevõtte ravimiameti järelevalvele?

Veel mitte, ravimiameti luba tuleb taotleda teatud kogusest. See on normaalne protsesside käik. Kõigepealt allub veterinaar- ja toiduametile, see luba on meil paar aastat vana.

Praegu teie kaudu raha paigutav investor ei tea ju täpselt, millisesse ettevõttesse ta investeerib.

Täna teeb investor ise konkreetsesse ettevõttesse investeeringu. Investoriteliit mingit vahendaja rolli siin ei oma. Meie lihtsalt oleme nagu ajaleht, kes viib kaks osapoolt omavahel kokku. See, kuhu investor teeb oma investeeringu, see on väga selgelt tema arusaam.

Kas tegemist on püramiidskeemiga?

See on Madis Müüri arvamus. Kui inimesed ei süvene, siis tehakse vale otsus.

Müür viitab Investoriteliidule, aga kuidas on Medical Pharmacy Groupiga?

Miks me tahame aktsiakapitali laiendamist avaliku pakkumise kaudu? Selleks, et ettevõttel tekiks väga tugev omakapital, et saaks laieneda vajalikele turgudele. Olemasolevad investorid tulevad aktsiainvestoriks.

Olete öelnud, et Investoriteliidu eesmärk on investeerida Eesti ettevõtetesse, aga tegelikult investeerite Investoriteliidu egiidi all kogutud raha ju oma ettevõtetesse.

Kuskilt tuleb ju alustada. Kui on olemas ettevõtte, mis tuleb üles töötada, siis tuleb kuskilt pihta hakata. Meil on lisaks veel kaks ettevõtet, need ei ole nii-öelda meiega seotud. Ma ei näe siin huvide konflikti. See on alustava ettevõtte valik.

Üks ettevõtte, kuhu olete veel investeerinud, on ERS Future Energy OÜ?

Ei ole.

Valmistute enda sõnul üht ettevõtet börsile viima, aga Tallinna börs ütleb, et ei ole teiega koostööd teinud. Kellega te läbirääkimisi peate?

Kui informatsioon ei ole avalik, siis Tallinna börs seda ei kommenteeri. Me oleme kohtunud Tallinna börsi juhtkonnaga, nii eelmise kui ka praegusega. See on olnud mitteametlik, on seni, kuni esitame ametliku taotluse koos finantsinspektsiooni prospektiga. Praegu me ei saa seda kommenteerida, sest see on menetluses.

Reimo Hammerberg, advokaadibüroo Sorainen partner 

Investorid tulevad Investoriteliidu kaudu

Oleme Medical Pharmacy Group ASi (MPG) õigusnõustaja seoses avaliku pakkumise korraldamisega ja noteerimisega alternatiivturul First North Tallinnas. Oleme andnud ka nõusoleku olla ettevõtte nõustaja alternatiivturul.

Nagu iga kapitali kaasamine, nii on ka MPG avalik pakkumine alati ajastamise küsimus. Seega ma ei oska täpselt öelda, millal pakkumine toimub – see on juhtkonna otsus. Enne IPO väljakuulutamist ei ole tavapärane sellest palju ja avalikult rääkida.

Ma ei ole Investoriteliidu nõustaja ja seetõttu ei oska ma vastata liidu kohta käivatele küsimustele. Oleme puutunud kokku Investoriteliiduga seoses MPG IPO ettevalmistamisega, sest ettevõte kavatseb kasutada Investoriteliitu ühisrahastuse viisil investorite kaasamiseks.

.

Hetkel kuum